Po opravě náměstí Světlá nad Sázavou obnoví také klidovou zónu za kostelem

  15:28
Do konce prvního pololetí dokončí dělníci rekonstrukci náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou. Poté se město pustí do obnovy a proměny navazujících prostranství směrem k řece a Pěšinkám. Do letošních úprav centra Světlé má jít více než 45 milionů korun. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města.

Takto by podle vizualizace měl v budoucnu vypadat prostor mezi světelským kostelem svatého Václava a řekou Sázavou. | foto: Archiv Městského úřadu Světlé nad Sázavou

Revitalizace samotného náměstí jde do finále. Zbývá upravit plochy před radnicí, mezi radnicí a kostelem svatého Václava a dokončit široké schodiště ke kostelu. Dobudovat je třeba i nové sídlo turistického centra. To bude vestavěné v terase u schodiště ke kostelu.

„Náměstí by mělo být hotové do konce května, infocentrum do konce června. Pak bude nějakou dobu trvat jeho vybavení a stěhování. Počítáme, že by mohlo sloužit od podzimu,“ uvedl starosta František Aubrecht (KDU-ČSL).

Až na začátku března schvalovali světelští zastupitelé rozpočet města na letošní rok. Na dokončení náměstí v něm vyčlenili částku 22 milionů korun. Dalších bezmála osm milionů by mělo stát dokončení infocentra.

Vedení radnice ale chce i poté v úpravách centra pokračovat. Řada by se měla dostat na oblast za náměstím, klidovou zónu od kostela k Sázavě a dál do Pěšinek. „Obnoven bude celý úsek od sídla Kytice po bývalé koupaliště, půjde asi o 300 až 400 metrů,“ podotkl starosta.

Schodiště, vyhlídka, kašna i vstup do podzemí

Největší úpravy se týkají prostoru hned za kostelem. Tam má vyrůst nová tvarovaná opěrná stěna, schodiště, vyhlídková terasa i malá kašna napájená vodou ze zdejší studánky. Vznikne tím miniaturní náměstíčko. Bude zde zřízen i nový vstup do podzemí.

„Vznikne zde pěkná a moderní odpočinková a klidová zóna. Určena bude pouze pro chodce,“ nastínil František Aubrecht. Úpravy se budou týkat i cesty směrem k zimnímu stadionu. I ta dostane nový povrch.

Na úvodní část obnovy těchto prostor vedení města vyčlenilo 16 milionů korun. Práce by měly začít ve druhé polovině roku. Počítá se s tím, že budou pokračovat i v roce příštím.

„Bude to ale jednodušší než revitalizace náměstí. Jedná se o klidovou zónu, kde nejezdí auta, a tudíž nebude nutné se vypořádávat s uzavírkami a dopravními omezeními,“ poznamenal Aubrecht.

Naučná stezka ve stopách Jaroslava Haška

Obnovou centra města chce světelská radnice podpořit cestovní ruch. Přispět k tomu mají i úpravy podzemí a připravovaná expozice v něm, jejíž otevření by se mělo odehrát v příštím roce.

„Opožděně si tím připomeneme dvacet let od zpřístupnění podzemí. Výročí sice připadá na letošní rok, ale vzhledem k úpravám náměstí a prostranství za kostelem tak učiníme až za rok,“ konstatoval tajemník městského úřadu Jiří Moučka.

Dříve, už do letošního srpna, by mělo být zřízeno jiné turistické lákadlo. Má jím být naučná stezka po stopách Jaroslava Haška. Město ji připravuje se světelským i havlíčkobrodským Muzeem Vysočina. Turisty má provést od nádraží na Lipnici nad Sázavou. Tuto cestu podnikli Hašek společně s malířem Jaroslavem Panuškou 25. srpna 1921. Protože se stavili v každé hospodě, potřebovali na osmikilometrovou vycházku přes dvanáct hodin.

„Do výročí pochodu, který recesisté nedávno obnovili, by naučná stezka mohla být. Půjde jen o instalaci informačních tabulí,“ podotkl František Aubrecht.

Rozpočet počítá s renovací zimáku i hřištěm

Ve světelském letošním rozpočtu jsou ale i další investice. Pět a půl milionu by mělo padnout na obnovu nátěrů ocelové konstrukce zimního stadionu, za dva a půl milionu by mělo vzniknout dětské hřiště v zámeckém parku, počítá se s rekonstrukcí druhého a třetího patra budovy kina za více než devět milionů nebo položením chodníku v Haškově ulici za dva a půl milionu. Na veškeré investice šestitisícového města má letos jít 92 milionů.

Samotná rekonstrukce náměstí byla investicí na tři stavební sezony. Začala přestavbou křižovatky v jeho spodní části, letos vrcholí. Včetně víceprací by měla přijít na 75 milionů, přičemž původně předpokládané výdaje činily 62 milionů. Radnice si na úhradu nákladů brala šedesátimilionový úvěr.