iDNES.cz

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

  8:42
Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat centrální náměstí T. G. Masaryka. Součástí prací bude i poměrně unikátní vyzvednutí barokní kašny, která se před více než půlstoletím propadla do země.

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu. Původně byla metr nad terénem, po odstranění stromů ale poklesla a kouká jen 10 centimetrů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zahájení rekonstrukce už odsouhlasila městská rada. S poměrnou částí výdajů z odhadovaných dvanácti milionů korun počítá návrh rozpočtu na příští rok. Na investici se budou podílet i správci sítí pod částí náměstí.

„Pro město je to velice významná zakázka. Její příprava trvala téměř dva roky,“ uvedl chotěbořský starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).

Proměnou by měla projít zejména západní strana náměstí. Ta momentálně slouží jako autobusové nádraží, odjíždí odsud všechny spoje, které do města zavítají. „Počítáme, že na ní zastávky zůstanou,“ konstatoval starosta.

Autobusové zastávky by měly dostat novou podobu, měly by být zastřešené. Zároveň se rozšíří a nově předláždí chodníky. Ještě předtím ale vodohospodáři opraví své sítě pod povrchem této části náměstí.

Nově upravený bude i výjezd z náměstí na ulici Krále Jana. „Není příliš přehledný a pro chodce je dokonce nebezpečný. Vozovka je tu široká asi dvanáct metrů. Chceme ji zúžit a vybudovat přechod pro chodce. Pomůže to i k lepšímu řazení aut do křižovatky,“ vysvětluje Škaryd.

Z kašny zůstalo nad zemí pouhých deset centimetrů

Součástí obnovy této části náměstí bude i vyzvednutí a renovace barokní kašny. „Historická kašna je v havarijním stavu, v minulosti docházelo ke značným ztrátám vody. Tomu by se mělo zabránit,“ podotkl Tomáš Škaryd.

S chotěbořskou kašnou je to zajímavý příběh. Ještě v první polovině  minulého století se jednalo o klasickou kašnu z kamenných bloků vysokých zhruba metr nad terén. Jenže od ne zrovna vhodně provedených stavebních úprav v 50. letech minulého století je zhruba o metr propadlá do země. Kvůli bezpečnosti je obehnaná řetězem.

Verze, jak se to stalo, se různí. Jedna z těch pravděpodobnějších hovoří o tom, že poblíž kašny byly vykáceny stromy. Terén těžkou kamennou stavbu neunesl a ta postupně poklesla do dutin po odumřelých kořenech. Jiná verze zas mluví o tom, že terén parčíku na náměstí se při úpravách zvedal, kašnu ale stavebníci neřešili a zvnějšku ji zavezli hlínou.

„Její podoba vychází z barokního tvarosloví osmiboké hvězdy. A to se střídáním oblého a ostrého ostnu, zachoval se z ní však pouze obvodový plášť. Původně byla kašna lemována schodištěm,“ popsala už dříve mluvčí telčské pobočky Národního památkového ústavu Ilona Ampapová.

O vyzvednutí kašny nebyl zájem, ale na větší zakázku firmy slyší

Radnice se kašnu snažila vyzvednout už v uplynulých letech. Zatím se to ale nepodařilo. „Vyhlásili jsme už dvakrát výběrové řízení. Do prvního se ovšem žádná firma nepřihlásila. A do druhého poslala nabídku jen jedna stavební firma, která se nám zdála příliš drahá,“ řekl starosta.

Tentokrát by se podle něj situace opakovat už neměla. Radnice zakázku na vyzvednutí a restaurování kašny zahrnula do celé rekonstrukce náměstí. A na to už firmy slyší.

„Je to pro ně mnohem zajímavější zakázka než samotné složité vyzvednutí kašny, na němž zas tolik nevydělají,“ podotkl Tomáš Škaryd.

„Využité budou původní kamenné stupně nebo části původního dna kašny. Po úpravě bude kašna vyzvednuta nad terén a povedou k ní dva schůdky. Takto se přiblíží své původní podobě,“ popsala budoucí podobu kašny Ampapová.

Vedení města počítá s tím, že přes zimu celou zakázku nachystá a na jaře se bude moci pracovat. Práce by měly být hotové během jediné stavební sezony. Nejpozději na podzim by tak cestující měli čekat na nových zastřešených zastávkách a na nové dlažbě nedaleko staronové kašny.

Propadlá kašna v Chotěboři na náměstí:

7. května 2018

zpět na článek