Neptunova kašna na jihlavském náměstí je prázdná, voda nedoteče do trysek

  14:22
Jedním z typických znaků jihlavského Masarykova náměstí jsou dvě kašny chrlící vodu. Zatímco kašna Amfitrité v dolní části náměstí je napuštěná už od letošního dubna, Neptunova kašna na horním konci je bez vody. Důvod? Podle magistrátu závada v rozvodu - z trysek v tlamách kamenných ryb nestříká voda.

Neptunova kašna v horní části Masarykova náměstí v Jihlavě je teď bez vody. Může za to závada v rozvodu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jak dlouho oprava potrvá, prý nelze odhadnout.

„Nejprve je nutné ve spolupráci se specializovanou firmou zajistit šetrnou sondáž do betonového dna u paty soklu střední části, dohledat a částečně obnažit rozvod vody, provést jeho provizorní rozpojení a poté jeho pročištění, případně profouknutí,“ uvedl Ondřej Stránský z majetkového odboru magistrátu.

Pokud by se tímto způsobem nepodařilo závadu odstranit, bude zřejmě nutné střed kašny ve spolupráci s restaurátory rozebrat a provést celkové odkrytí rozvodů vody pro jejich komplexní opravu a poté střed kašny opět složit.

„Tento zásah by však byl velmi komplikovaný a náročný, proto stále věříme, že k němu nebude nutné přistoupit,“ dodal Stránský.

Po opravách vše fungovalo

Voda z Neptunovy kašny se přitom musela předčasně vypustit i loni, a to kvůli celkové revizi a opravě. Na podzim restaurátoři zpevnili povrch kamene, došlo také k celoplošné biosanaci, čištění kameniva a injektáži prasklin či doplnění destrukcí.

„Po těchto opravách došlo ke zkoušce rozvodů a vše fungovalo, jak má,“ upozornil Stránský.

Dosud byly opravy kašen na Masarykově náměstí nutné pouze v rámci kamenných prvků. Rozvody vody byly kompletně obnovovány v rámci restaurátorského zásahu na obou kašnách začátkem 90. let minulého století. Od této doby byly podle magistrátu až doposud provozuschopné, bez závaznějších poruch.