Opravu mostu po nehodě připravovali skoro dva roky, hotovo bylo za dva dny

  12:04
V rekordním čase byl opraven barokní most v Santiniho ulici, nedaleko zámku ve Žďáře nad Sázavou, který poničil před dvěma lety opilý řidič. Rekonstrukce památky spojená s částečnou uzavírkou silnice I/37 začala v pondělí. Původně měla trvat deset dní. Hotovo je ale už po dvou dnech.

Již ve středu ráno mohli motoristé po přemostění Stržského potoka projíždět bez omezení. V prvních dvou červencových dnech, kdy byl na mostě zřízen kyvadlový provoz, se však tvořily především v ranních a odpoledních špičkách dlouhé kolony. Krizový žďárský úsek nebylo možné objet okolními ulicemi. Oprava se tak stala terčem mnohých stížností obyvatel.

Barokní skvost poškodil mladý řidič fabie v říjnu 2022. Pod vlivem alkoholu nezvládl řízení, přejel do protisměru a narazil do kamenného zábradlí. Právě tento chybějící prvek se ale již vrátil po bezmála dvou letech od nehody zpět na své místo.

Investorem opravy bylo Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD). „Oprava si vyžádala investici za zhruba tři čtvrtě milionu korun, a to ze strany ŘSD. Náhradu škody budeme uplatňovat u pojišťovny viníka dopravní nehody,“ přiblížil Jan Rýdl, mluvčí ŘSD.

Doplnil, že ve spolupráci s památkáři musel být nejprve stanoven způsob opravy historického mostu a dále i schválen technologický postup. Proto zahájení opravy trvalo tak dlouho. Práce spočívaly především ve výměně poškozených částí památky a jejich tmelení.

Autor: