Tři mosty v Brodě jsou v havarijním stavu, potřebují rychlou rekonstrukci

  8:46
Tři z více než čtyř desítek mostů, mostků a lávek v Havlíčkově Brodě jsou v havarijním stavu a je nutná jejich urychlená oprava. Nepříjemné zjištění ukázala pravidelná revize, kterou si radnice nechala udělat. Pro vedení města to bude znamenat neplánovaně vydat až desítky milionů korun.

Lávka pro pěší na cestě kolem rybníku Obora v havlíčkobrodském parku Budoucnost bude muset být odstraněna, je neopravitelná. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Revizi mostních objektů si brodská radnice nechává vypracovat každoročně. Letošní výsledky však pro ni byly velkým překvapením. Zjistilo se totiž, že u třech mostů nebude stačit drobná oprava, ale bude muset dojít k jejich kompletní rekonstrukci.

„Nyní bude záležet na statikovi, jak dlouho, za jakých podmínek a zda vůbec umožní jejich užívání. Je ale jasné, že nás velká rekonstrukce nejspíš už v příštím roce nemine,“ uvedl místostarosta Zbyněk Stejskal.

Jediným plusem na celé situaci je fakt, že nejde o žádné pro život lidí ve městě nezbytné mosty. Jeden je dokonce na soukromém pozemku v pro veřejnost jinak uzavřeném areálu.

Tato lávka se nachází na samém jižním okraji parku Budoucnost na oploceném pozemku v areálu Českého rybářského svazu. „Je to malá lávka přes výtok Cihlářského potoka ze sádek pod budovu a dále pod Žižkovu ulici. Část nejblíže sádkám má zespodu tak uhnilé traverzy, že se tam musí zakázat vstup a kompletně vyměnit,“ přiblížil místostarosta Stejskal.

V Pohledských je oprava nutná kvůli autům

Další výrazně poškozený most už je mnohem důležitější. A hlavně, jeho rekonstrukce bude daleko a daleko nákladnější. Nachází se v Pohledských Dvořácích hned za železničním přejezdem, překlenuje Břevnický potok.

„Ještě by chvíli vydržel, ale protože přes něj jezdí těžká nákladní auta do a z areálu výrobny krmných směsí, je nutné ho kompletně opravit co nejdřív. Nebude to ale vůbec snadné a levné,“ konstatoval Stejskal.

Kamenný most i navazující komunikace byly v minulosti součástí státní silnice 34. V devadesátých letech po vybudování přeložky s mostem nad Pohledskými Dvořáky však připadl městu. A žádná větší oprava už tu udělána nebyla.

„Jsme moc zvědaví, jaké úpravy v tomto případě navrhne statik. Je možné, že most bude muset být do rekonstrukce zúžen a jezdit se bude moci jen po prostředku. Každopádně nás kompletní rekonstrukce nemine,“ podotkl místostarosta.

Protože jde sice o krátký, ale svou šířkou a dalšími parametry poměrně výrazný mostek, budou vyšší náklady na opravu. Podle Stejskala určitě půjdou do několika desítek milionů korun. A město si s náklady bude muset poradit samo.

„Už jsme si to zjišťovali a bohužel na takovou opravu mostu není žádný dotační program. Budeme muset nalézt peníze ve vlastním rozpočtu. Je to neplánovaná a nečekaná investice ve výrazné výši, což znamená, že se kvůli ní nemusí dostat na jiné plánované výdaje,“ dodal Zbyněk Stejskal.

S lávkou kolem Obory zřejmě zmizí i cesta

Třetím mostkem v havarijním stavu je další lávka v jižní části parku Budoucnost. Vede přes Cihlářský potok mezi rybníky Hastrman a Obora před Základní školou V Sadech. „V těchto místech jsou lávky dvě. V havarijním stavu je ta menší a méně využívaná,“ upřesnil místostarosta Stejskal.

Rada města se osudem lávky už zabývala a navrhla rázné řešení. Tuto lávku nechá bez náhrady zcela odstranit. Zda na jejím místě bude někdy v budoucnu položena nová, zatím není jisté.

„Je to na rozhodnutí samosprávy. Ale je pravda, že tato lávka zde nemá žádnou funkci, z praktického hlediska tu nemá význam. Míří ke spodní cestičce kolem rybníka Obora, ale ta je místy tak zarostlá, že skoro neexistuje. Proto je s otazníkem i estetický význam lávky,“ popsal ředitel brodských Technických služeb Karel Milichovský.

Lávka byla vyrobená z hurdiskových panelů. Při bližším prozkoumání jejich spodní strany technici zjistili, že je mostek neopravitelný.

Mostní prohlídka našla ještě jeden most, kde bude v brzké době nutná oprava. Ten ale ještě není v havarijním stavu. Jedná se o další most přes Cihlářský potok, tentokrát ale v severní části parku. Nachází se v Chotěbořské ulici v zatáčce u koupaliště a denně přes něj projedou tisíce aut. Jakým způsobem a kdy bude opraven, ale dosud není jasné.

Revizi mostních objektů si Havlíčkův Brod nechává zpracovat každý rok. „Odborníci prohlédnou všechny mosty, mostky a lávky v naší správě. Na celém území města jich je přes čtyři desítky,“ poznamenal Milichovský.