Pondělního naplánovaného briefingu se kromě ministra Vlčka zúčastnili také generální ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský, předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš, senátorka za Třebíčsko Hana Žáková (za STAN), starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč) a další hosté.
„Mám radost, že tady můžeme takhle sedět s vědomím, že máme podepsanou smlouvu,“ pronesl na úvod ministr Vlček. „Zároveň bych chtěl poděkovat celému regionu i Třebíči za podporu, protože nebýt toho, tak bychom tady možná ani neseděli. Překonali jsme tisíc kroků a dalších deset tisíc je před námi,“ dodal.
K těm hlavním přitom patří vybudování infrastruktury, aby byly naplněny veškeré požadavky včetně bydlení a bezpečnosti. „Opravdu nás čeká mnoho práce, jak se říká – jako na kostele. Tohle je projekt století a my pro něj děláme maximum,“ přesvědčoval Vlček.
Vláda podle jeho slov rovněž nepochybuje, že se podaří naplnit šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě Dukovan. Mimo jiné připomněl, že už teď je garantován podíl třicet procent.
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr v ČR, začala okamžitě po podpisu finálních smluv k Dukovanům plánovat společně s korejskou firmou KHNP další kroky k výstavbě jaderných bloků. „Na léto je například naplánován geologický průzkum lokality, připravovat se také začne povolovací a licenční dokumentace,“ uvedl předseda představenstva firmy Petr Závodský.
Geologický průzkum bude na pozemku pro oba bloky provádět firma ČEZ Energetické produkty s dalšími firmami zřejmě do konce letoška. „Vrty budou hluboké, třeba přes 100 metrů,“ uvedl Závodský.
Následně dodal, že průzkum tam byl udělaný i dřív, ale teď je dané i konkrétní rozložení budoucích budov včetně reaktorů. U elektrárny už stavbaři budují administrativní budovu pro EDU II, dokončená bude v půli příštího roku.
Staveniště pro první nový blok Dukovan by mělo být předané v roce 2029. Kvůli přepravě materiálu, těžkých a nadrozměrných komponent pro nové bloky bude podle Vlčka potřeba investovat jen do dopravní infrastruktury okolo 15 miliard korun. Závodský uvedl, že pro nadrozměrné transporty měly být silnice připravené v roce 2030.
Vláda podepsala smlouvu s Korejci o dostavbě Dukovan![]() |
Celkově na pondělním briefingu vládlo nadšení z podpisu finální dohody. Ten byl původně plánovaný už na 7. května, jenže krajský soud v Brně ho předtím předběžným opatřením zablokoval. A to na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
EDF se nelíbilo hlavně to, že se antimonopolní úřad odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. A brněnský soud na základě jejích argumentů vydal předběžné opatření. „Tím ještě ale není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje,“ stálo v upozornění soudu.
Což se také potvrdilo. Nejvyšší správní soud (NSS) následně na základě kasačních stížností EDU II a KHNP zmiňované předběžné opatření zrušil a smlouvy tak byly v polovině minulého týdne definitivně potvrzeny.
„Jsme rádi, že jsme mohli smlouvu s KHNP podepsat. Nabídla nejlepší podmínky a také nejsilnější záruky, že tyto podmínky dodrží,“ uvedl premiér Petr Fiala.