Afričtí migranti si natáčeli cestu v podvozku kamionu, chtěli do Německa

  9:58
Se svým zdravým i životem hazardovali dva afričtí migranti, které v pátek v noci odhalili policisté na Vysočině. Cizinci cestovali ukrytí v podvozku kamionu a část cesty si natočili na mobilní telefon. Oba muži jsou nyní v zařízení pro zajištěné cizince.

Dva mladé muže policisté dopadli na dálničním odpočívadle na 84. kilometru D1 ve směru na Prahu, kde cizinci z podvozku kamionu vylezli.

Neměli u sebe žádné doklady a nemohli prokázat svou totožnost. Cizinecká policie zjistila, že jde o migranty, kteří žádali o azyl v Srbsku. Na českém území byli neoprávněně.

„Cizince jsme eskortovali na odbor cizinecké policie, kde jsme s nimi zahájili úkony správního řízení. Šetřením v příslušných databázích a po provedení identifikačních úkonů jsme zjistili, že jde o občany Maroka a Alžírska,“ uvedl vedoucí cizinecké policie na Vysočině Oldřich Chaloupka.

V nemocnici poté museli oba běženci podstoupit test na covid-19. „Výsledky byly negativní,“ dodal Chaloupka.

Cizinci se do České republiky dostali ukryti v podvozku kamionu. Jejich cestu policie označila za velice riskantní a životu nebezpečnou.

„Kromě nebezpečí, že by mohli z podvozku spadnout na vozovku, v chladném počasí hrozí také podchlazení organismu. Cizinci se chovali velice neopatrně, když si svoji cestu v úkrytu natáčeli na mobilní telefon,“ konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Záběry, které běženci cestou pořídili, policie zveřejnila.

Oba muži na území České republiky vstoupili v době, kdy platí ochranná opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření onemocnění covid-19. To zakazuje vstup do Česka lidem z vybraných třetích zemí.

Podle svých slov měli oba Afričané namířeno do Německa. Tam už se ovšem jen tak nedostanou. Po provedení všech procesních úkonů byli umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince Bálková.

Autor: