Aby měli na energie, prodávají zoufalí vlekaři skipasy už na příští rok

  16:18
Provozovatelka vleků na Křemešníku a v Lukách nad Jihlavou na Vysočině volá SOS. Nemá peníze na elektřinu spotřebovanou při lednovém zasněžování. A tak prodává skipasy. Lidé je solidárně kupují, ačkoli tuší, že si tuto zimu už nejspíš nezalyžují. Jízdenky budou platit i příští sezonu.

I když panují ideální podmínky, lanovka v Lukách nad Jihlavou se letos kvůli vládním opatřením rozjet nemohla. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zoufalý člověk dělá zoufalé činy,“ říká Magda Vaňková, když vysvětluje, proč na sociálních sítích žádá veřejnost o pomoc s úhradou faktur za energie vynaložené na umělé zasněžení obou svahů.

Na letáčku, který připomíná smuteční parte a je na něm nápis „České lyžování zemřelo po táhlé sérii vládních opatření“, nabízí zakoupení skipasů, které lyžaři budou mít možnost využít buď ještě v této, nebo - a to je pravděpodobnější - až v příští sezoně. „Je to naše první volání SOS,“ připomíná Vaňková.

Oba skiareály, jež provozuje, jsou od 27. prosince kvůli vládním protiepidemickým opatřením uzavřené. V provozu nebyly ani jeden den. Přesto do umělého zasněžování obou středisek investovali celkem 1,3 milionu korun. Teď nemají prostředky na úhradu faktur za energie.

„Naší vládou jsme byli celý leden mylně ujišťováni, že se skiareály spustí. Proto jsme zasněžovali. Byli jsme přesvědčeni, že lednové zasněžování, které bylo daleko intenzivnější než v prosinci, už v pohodě zaplatíme z provozu skiareálů ,“ vysvětluje Vaňková.

Úvěr, energie, platy... A na straně příjmů ani koruna

Energetická společnost splatnost faktur prodloužila zatím do konce února.

„Už jsme byli opravdu zoufalí a nevěděli co dál. Představa, že nám energetici odstřihnou přívody elektrické energie a zamezí nám tím v podnikání v dalších oborech naší činnosti, byla strašná. V tuto chvíli ještě splácíme úvěr za stavbu lanovky, máme zaměstnance, kterým musíme posílat výplatu, ale pokud nemáte na straně příjmů ani korunu... co dělat,“ krčí Vaňková rameny.

„Nevíme, z čeho budeme platit splátky úvěrů. Jednáme momentálně s energetiky o splátkovém kalendáři, s bankou ohledně rozložení splátek úvěru. Jsme v situaci, kterou jsem za třicet let podnikání nezažila a už nechci zažít,“ dodává.

Provozovatelka proto zkusila otestovat empatii příznivců obou lyžařských areálů. Na výzvu zareagovalo už několik desítek lyžařů či snowboardistů, kteří si skipasy zakoupili.

„Ukázalo se, že to byla dobrá volba a všem moc děkujeme. Kdo nepřispěl finančně, tak nás povzbudil alespoň slovně. Vidíme v tom potřebnou psychickou podporu a vážíme si toho,“ svěřila se Magda Vaňková.

Dohledávají faktury, aby mohli žádat o kompenzace

Zažádat si chce i o finanční pomoc v rámci kompenzačního programu pro lyžařské areály, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. V programu je alokována částka až do výše jedné miliardy korun. Žádosti budou přijímány od 15. února. Výše příspěvku se bude odvíjet od počtu a struktury přepravních zařízeních a od průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé tři sezony.

„O kompenzaci si chceme určitě zažádat. Ale už teď víme, že nám nepokryje náklady. Navíc žádost není vůbec jednoduchá. Tři lidé se nyní zabývají tím, abychom dva roky zpětně separovali veškeré faktury a doklady, které dokládají naše náklady. Máme totiž i další podnikatelské činnosti. Ale pokud chceme nějakou kompenzaci dostat, musíme to podstoupit,“ dodává smířeně Vaňková.

Nyní se provozovatelka dvou skiareálů upíná již k nové sezoně, která bude snad lepší. „Přesto věřím, že se tuto zimu ještě rozjedeme a nějakou malinkou ztrátu se nám podaří odmáznout,“ neztrácí naději.