iDNES.cz

Jihlavské nemocnici chybí lékařští specialisté, nejvíc postrádá fyzioterapeuty

  8:46
Nemocnice v Jihlavě se potýká s nedostatkem odborných lékařů. Zařízení, které zřizuje Kraj Vysočina, akutně shání tři fyzioterapeuty, jednoho ergoterapeuta a nejméně jednoho rehabilitačního lékaře či absolventa, jenž by měl o tuto specializaci zájem. Uplatnění by našlo i šest radiologických asistentů.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek

Tíživá personální situace je zvláště na rehabilitaci. „Vzhledem k aktuálně sníženému stavu oproti personálním potřebám oddělení, a to ještě s rizikem, že další pracovnice mohou v dohledné době například odejít na mateřskou dovolenou, máme velké problémy se zajištěním rehabilitační péče pacientům na lůžkových odděleních celé nemocnice a také v ambulantních provozech,“ popisuje primářka rehabilitačního oddělení Drahomíra Škodová.

Péče o pacienty podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové zatím není ohrožená. „Nicméně pokud by došlo k odchodu některých dalších specialistů, muselo by dojít zřejmě k nějakému omezení,“ řekla.

Zaměstnanci rehabilitačního oddělení pečují nejen o pacienty na vlastním lůžkovém oddělení a svých ambulancích, ale své služby poskytují i na dalších lůžkových odděleních nemocnice. „Kromě toho, že se staráme o naše pacienty, poskytujeme rehabilitační péči také na neurologii, ortopedii a traumatologii, chirurgii, interně nebo kardiologii,“ jmenuje primářka Drahomíra Škodová.

Podle primářky jde o smysluplnou práci, která pomáhá vracet pacienty do běžného života a sociálního prostředí.

„Jde například o pacienty po cévních mozkových příhodách, po úrazech, po operacích kloubů. Ergoterapeut zase samostatně plánuje a provádí pracovní rehabilitaci pacientů,“ připomíná primářka.

Příprava odborníka trvá několik let

Kvalita a dostupnost zdravotní péče závisí podle Drahomíry Škodové především na vzdělaných a motivovaných pracovnících. „Zatímco stavební úpravy nebo přístrojovou techniku lze v nějakém časovém horizontu zakoupit, vzdělávání a získávání zkušeností specializovaného zdravotníka trvá mnoho let. Proto své kvalitní zaměstnance považujeme za takzvané rodinné stříbro, na kterém stojí úroveň poskytované péče,“ je přesvědčená.

Dlouhodobě nemocnice poptává také radiologické asistenty. Tyto specialisty lidé potkávají například při vyšetření rentgenem, CT přístrojem, magnetickou rezonancí, ale provádějí pacienta například i léčbou ozařováním. Nemocnice by našla uplatnění pro šest těchto specialistů. Dlouhodobě ale chybí.

„Studium radiologie je velice náročné a z tohoto oboru vychází málo absolventů,“ poznamenala Monika Zachrlová.

Jihlavská nemocnice nabízí případným zájemcům různé zaměstnanecké benefity i náborový příspěvek. „V individuálních případech můžeme zaměstnancům vyjít vstříc například i v otázkách přizpůsobení pracovní doby jejich potřebám,“ připomíná ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Pelhřimov potřeboval výpomoc

Problém s nedostatkem některých specialistů řeší také pelhřimovská nemocnice. Dlouhodobě se potýkala s nedostatkem neurologů. Situace tam byla dokonce tak složitá, že do Pelhřimova jezdili během ledna a února vypomáhat lékaři z jihlavské nemocnice, aby byla zajištěná potřebná lůžková a ambulantní péče.

Svou pomoc lékaři ze sousedního okresu ukončili k poslednímu únoru. „I po tomto datu bude zdravotní péče na neurologickém oddělení poskytována v ambulantním i lůžkovém režimu. V nemocnici probíhají také konzilia včetně indikací k neurochirurgickým výkonům,“ ujišťuje tisková mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

zpět na článek