Lidé si mohou vyzkoušet na deskách pod mosty street art, Žďár díla vystaví

  11:44
Vyzkoušet si roli streetartového umělce mohou nyní obyvatelé Žďáru nad Sázavou. A to bez rizika a obav, že by tvořili na plochách, kde to není legální. V srpnu se totiž na Staré radnici uskuteční výstava skupiny 2. nástupiště 2. kolej s názvem Otisky času.

Sololitová deska pro street art, která má rozměry 0,9 krát 1,2 metru, je umístěna pod mostem na Klafar. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

K této události byly zkraje června na dvou místech ve městě vyvěšeny bíle natřené sololitové desky, které slouží k zaznamenávání průběžných změn veřejného prostoru v čase.

„Desky jsme umístili pod mostem 1. máje a pod mostem na Klafar. Na těchto graffiti místech si může kdokoliv legálně kreslit, malovat, psát, a to včetně přilehlého betonu. Protože se bude asi vzhled desek měnit a malba jednoho autora může být překryta výtvorem někoho jiného, doporučujeme výsledek vyfotit a fotografii i s komentářem umístit na facebookovou stránku s názvem 2. nástupiště 2. kolej,“ vysvětlila záměr Tamara Pecková, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Žďár, která srpnovou výstavu ve spolupráci se zmíněnou skupinou připravuje.

Desky, jež mají rozměry 0,9 krát 1,2 metru, budou z těles obou mostů sejmuty koncem července a spolu s nejlepšími fotografiemi a komentáři umístěny v prostoru výstavy v Galerii na Staré radnici.

„Vyzkoušet si bez rizika postupy streetartového umělce by mohlo u veřejnosti zafungovat. Na výstavě pak můžeme porovnat desky ze Žďáru nad Sázavou a výtvory z Prahy, kde tato akce již probíhá,“ dodala Pecková.

Autor: