Horácké divadlo opět žije. Představí Knihu džunglí a odpustí si prázdniny

  17:50
Do života se po třech měsících nucené pauzy vrací Horácké divadlo Jihlava. Už na sobotu chystá premiéru pohádky Kniha džunglí. S polovinou souboru ji zkoušel režisér a umělecký šéf divadla Michal Skočovský. Vznikla i open air verze, kterou divadlo odehraje v zoo.

Ondřej Šípek jako medvěd Balú nese na ramenou chlapce Mauglího, jehož hraje Michal Kraus. I tyto dvě postavy se představí v pohádce Kniha džunglí podle knihy Rudyarda Kiplinga, jež bude mít v sobotu od 15 hodin premiéru na jevišti Horáckého divadla. | foto: Petr Chodura, HDJ

Kniha Rudyarda Kiplinga, v níž malý chlapec Mauglí žije uprostřed džungle, jež ho zároveň vychovává, upoutala Skočovského tak, že vytvořil vlastní dramatizaci.

„Zajímá mě rozdíl mezi společenstvím zvířat a společenstvím lidí. Jestli je ten rozdíl tak veliký, nebo se ve svém soužití zase až tak moc neliší. A také mě velice zajímá svět zvířat a svět přírody - přírodní koloběh s jeho zákony,“ vysvětluje režisér.

Inscenace Kniha džunglí tak vypráví jeden z nejoblíbenějších příběhů mnoha generací - dobrodružný příběh lidského mláděte Mauglího (Michal Kraus), kterého před lidožravým tygrem Šér Chánem (František Mitáš) zachrání vlčí smečka v čele s matkou Vlčicí (Lenka Schreiberová), tátou Vlkem (Stanislav Gerstner) a vlčím náčelníkem Akélou (Lukáš Matěj).

Chybět nebudou ani další oblíbené postavy, které jsou Mauglímu průvodci a učiteli - medvěd Balú (Ondřej Šípek), pardál Baghíra (Klára Anna Satinská), slon Háthí (Lucie Sobotková), moudrý had Ká (Zdeněk Stejskal) či bratříček Vlk (Svetlana Hruškociová).

„Michal Skočovský ke své inscenaci také navrhl hravou a dynamickou scénu, kostýmy vytvořila hostující Kateřina Veselá. Písně z džungle s použitím překladu Hany a Aloise Skoumalových přebásnil a zhudebnil Mário Buzzi. Ten mimochodem spolupracoval již na hudebním aranžmá Školy základu života,“ upřesnila dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Součástí tvůrčího týmu jsou rovněž Tomáš Rychetský a Jakub Škrdla, kteří se podíleli na pohybové spolupráci, a Stanislav Gerstner, jenž si vzal na starost loutky.

Představení na hradech Roštejně i Kámeni

Reprízou Knihy džunglí 26. června se soubor rozloučí s aktuální 80. divadelní sezonou divadla.

Ovšem divadelní prázdniny si herci letos nedopřejí. Už 30. června totiž začíná akce Divadelní NE-prázdniny. „Půjde o bohatý program představení, která odehrajeme v plenéru (venku). Knihu džunglí uvedeme již 30. června v jihlavské zoo. Už při zkouškách totiž vznikla open air verze přímo pro prostory zoo,“ avizuje mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Herci se vydají i na dva vysočinské hrady. Inscenace Osudy dobrého vojáka Švejka odehrají na Roštejně a Utrpení mladého Werthera na hradě Kámen. „Ve vybraných termínech organizujeme i autobusový svoz z Jihlavy na Roštejn a Kámen,“ dodala.

Premiéry HDJ v sezoně 2020/21

5. září

  • Martinů - Česká rapsodie Bohuslavova (autor Dodo Gombár)

19. září

  • Heda Gablerová (Henrik Ibsen)

3. říjen

  • Scapinova šibalství (Moliére)

23. leden

  • Pěna dní (Boris Vian, Jakub König, Ondřej Mikula, Michal Skočovský, Jaroslav Čermák)

20. březen

  • Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (Nenad Brixi, Miloš Macourek, Oldřich Lipský, Ilona Smejkalová)

15. květen

  • Poklekni před duší (Martin Františák)

Protože letošní sezona byla kvůli uzavření divadel pro herce a diváky poněkud nešťastná, o to více se soubor zaměřuje na tu novou. Horácké divadlo v ní nabídne divákům celkem šest premiér.

Dramaturgie se opět rozhodla uvést dvě inscenace, jež mají vztah k Vysočině a významným osobnostem, které odtud pocházejí. Volba padla na skladatele Bohuslava Martinů, jenž se narodil v Poličce, a také na Josefa Floriana, proslulého vydavatele ze Staré Říše, u něhož si připomeneme 80 let od jeho úmrtí.

První autorský text připravil pro Horácké divadlo hostující režisér Dodo Gombár, jedna z nejvýraznějších osobností českého divadla, ve spolupráci s dramaturgem Jaroslavem Čermákem.

Nese název Martinů - Česká rapsodie Bohuslavova. Bude se jednat o první premiéru nové sezony. Uvedena bude 5. září.

Druhou premiérou, jež je autorským dílem dramatika Martina Františáka a napsána je přímo pro jeviště Horáckého divadla, je představení s názvem Poklekni před duší. Bude uvedena na konec sezony.

Diváci se mohou těšit i na původní autorský muzikál Pěna dní. „Uvést na jevišti Horáckého divadla původní autorský muzikál je nápad, který se zrodil ze šťastného a podnětného tvůrčího setkání režiséra Michala Skočovského a dramaturga Jaroslava Čermáka s hudebníkem Ondřejem Mikulou,“ uvedla mluvčí divadla.

Hravost přinesou do divadla komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! i oblíbená Moliérova Scapinova šibalství.

V polovině září je naplánovaná též premiéra slavného dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová.