Krysáci Hodan a Hubert se na prázdniny přestěhovali na jihlavskou bránu

  17:30
Život animovaných krysáků Hodana a Huberta z populárního televizního večerníčku přibližuje aktuální výstava na Bráně Matky Boží v Jihlavě. Expozice ukazuje život na malém smetišti u Vizovic, kde krysáci žijí v šuplíku šicího stroje.

Jejich přítelem je sádrový trpaslík Ludvíček. Do této komunity jednoho dne přibude ještě Eda, laboratorní potkan z Prahy, kterého na smetiště přiveze nákladní auto s odpadky.

Hlasy postavám seriálu propůjčili herci Bolek Polívka a nedávno zesnulý Jiří Pecha.

„Moje děti se na Krysáky vždycky dívaly moc rády, pořád jsem slyšel - Jé, tati, to děláš ty!“ prozradil se smíchem v jednom ze svých mnoha rozhovorů Polívka.

Hudbu k večerníčku napsal Miroslav Wanek, výtvarníky dvou řad příběhů byli Aleš Výmola a Ivan Mraček. Návrhy loutek vytvořil Noro Držiak.

Fotogalerie

Příběhy šestadvaceti epizod napsali Martin Šinkovský a Cyril Podolský, který byl spolu s Milanem Šebestou režisérem. Pilotní díl s názvem Dobrý den, pánové! vznikal v létě roku 2004.

„Každý díl večerníčku trval osm minut a jeho příprava zabrala štábu jeden až dva měsíce,“ prozradili organizátoři výstavy. 

Krysáci se v Jihlavě zdrží až do 8. září. Expozice ukazuje loutky i instalaci rekvizit do celých scén.

Autor: