iDNES.cz

U Přibyslavi vzniká jedinečná křížová cesta, obejde se ale bez křížů

  14:28
U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vzniká originální atrakce. Právě v těchto dnech se formuje kovaná křížová cesta bez jediného kříže. Jednotlivá díla kováře Petra Štáfla postupně přibývají na vytipovaná místa. Cesta by se měla otevřít při slavnosti první dubnovou neděli.

Neobvyklá křížová cesta vzniká na popud přibyslavského faráře Pavla Sandtnera. Lemovat bude starou cestu mezi místními částmi Hesov a Uhry. Končit bude na návrší nad druhou jmenovanou osadou, odkud je neopakovatelný výhled na celé město. Už dva a půl roku se tu tyčí vysoký kovaný kříž. Ten je rovněž dílem Petra Štáfla.

„V době covidu, kdy byly uzavřené kostely a věřící se neměli kde scházet, jsem si vzpomněl na své dřívější působení v Novém Městě nad Metují. Tam byly poutě s křížem na kopec poměrně obvyklé. Protože jsem ke kříži nad osadou Uhry chodil často se psem, řekl jsem si, že by křížová cesta právě sem byla docela vhodná,“ přiblížil přibyslavský farář.

Nejprve po cestě jednoduché dřevěné křížky zapíchal sám. Lidé si toho brzy všimli. Spontánně těmito místy začali chodit na procházky doslova po stovkách.

Když farář zjistil, jak kladnou vyvolala jeho iniciativa reakci, domluvil se právě se Štáflem na spolupráci. Mladý kovář, pokračovatel slavného uměleckého rodu, v Uhrách žije a instalaci uměleckých děl do volné přírody má ve velké oblibě.

Dialog mezi poutníkem a vlastním zastavením

V loňském roce jednotlivá zastavení ve své dílně vytvořil. Jedná se o třináct kovaných plastik. Na zhruba metr a tři čtvrtě vysokých „tyčích“ s trnovou korunou zobrazují Ježíše Krista v příslušné póze. Zajímavostí je, že součástí výjevu není ani jeden kříž.

„Koncept byl zvolen tak, aby to byl dialog mezi poutníkem a vlastním zastavením. Ježíš je vždy v jiné poloze. Poutník se bude muset nad zastavením zamyslet,“ popisoval ještě před povrchovou úpravou plastik loni na jaře své dílo pětadvacetiletý kovář.

Instalace zastavení začala koncem února. „Dělají se vrty do země. Na ně se připevní deska, ve které bude každá plastika ukotvena,“ popsal Pavel Sandtner. Tímto způsobem již vzniklo několik zastavení. A další mají rychle následovat.

Všech třináct zastavení - tím posledním čtrnáctým bude samotný kříž na vyhlídce u osady Uhry - bude nainstalováno do konce března. Slavnostní otevření křížové cesty farář plánuje na neděli 2. dubna. Z Hesova by po ní měl v 15 hodin vyjít průvod. „Pak bude cesta volně přístupná kdykoli a komukoli,“ dodal Sandtner.

Cestu doplní lavičky i stromová alej

Cesta je dlouhá přibližně 1 400 metrů. Vede po staré a již dlouho nevyužívané cestě od areálu společnosti Savencia v Hesově. „Nechali jsme ji upravit, budeme ji několikrát ročně udržovat a prosekávat,“ poznamenal přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Další úpravy křížové cesty budou následovat v budoucnu. Postupně by měly být doplněny lavičky a odpočinková místa. A spolek Opuka by se měl postarat o vysázení zhruba 800 metrů dlouhé aleje v horní části cesty.

Za originální křížovou cestu přibyslavská farnost zaplatí přibližně 350 tisíc korun. Spoustu dalších nákladů se podařilo smazat prostřednictvím darů či dobrovolné pomoci ochotných farníků a občanů města.

zpět na článek