Policie rozprášila gang vykrádající čerpací stanice, ve vazbě je pět lidí

  13:32
Kriminalisté rozbili sedmičlenný organizovaný gang, který na Vysočině a Jižní Moravě od počátku roku vykradli nejméně jedenáct benzinek. Pět zadržených skončilo ve vazbě.

Větší počet vykradených čerpacích stanic začali policisté na Jihlavsku evidovat v první polovině února. Krádeže se odehrály například v Nové Říši nebo Hladově. Vyšetřovatelé rychle zjistili, že je provedli stejní maskovaní pachatelé.

„Jednotlivé krádeže probíhaly rychle a zkušeně, jihlavští kriminalisté byli ale lepší. Podařilo se jim v krátké době dostat na stopu organizované skupiny a zjistili, že vloupání má na svědomí daleko víc,“ uvedla mluvčí policie na Jihlavsku Jana Kroutilová.

Důkladné prověřování vyústilo v zátah, po němž v cele skončilo všech sedm podezřelých mužů. Čtyři z nich zadržela speciální jednotka z Dukovan v časných ranních hodinách přímo při krádeži na čerpací stanici v jedné z obcí na Znojemsku.

„Policisté všechny čtyři zadržené muže odvezli na jihlavské policejní oddělení k provedení dalších úkonů. Následně za nimi s pouty na rukou směřovali také zbývající tři podezřelí. Dva z nich kriminalisté zadrželi na Třebíčsku a zbývajícího v oblasti Jaroměřic nad Rokytnou,“ sdělila policejní mluvčí.

V gangu byl jeden mladistvý i dva recidivisté

Při následných domovních prohlídkách a ohledání vozů podezřelých kriminalisté našli a zajistili mnoho věcí, u nichž existuje předpoklad, že pocházejí z trestné činnosti nebo byly při jejím páchání použity.

„Zadržení muži jsou obviněni z pokračujícího zločinu krádeže vloupáním, přičemž činem byla způsobena větší škoda. Krádeže páchali jako členové organizované skupiny. Dále jsou muži obviněni z přečinu poškození cizí věci,“ informoval vedoucí jihlavské kriminálky Jakub Pivoňka.

Třem obviněným je více než třicet let a již za sebou mají trestní minulost. Dva byli v minulosti opakovaně odsouzeni, zejména za majetkovou trestnou činnost. Oba jsou navíc po propuštění z věznice v podmínce. Další tři jsou ve věku kolem dvaceti let a poslednímu je teprve sedmnáct. Všichni jsou z Třebíčska nebo Znojemska.

Muži jsou obviněni z toho, že se v různém počtu a složení v období od ledna do minulého týdne vloupali v jedenácti případech do čerpacích stanic. Jednalo se o provozovny v menších obcích a odlehlejších místech na území Vysočiny a Jihomoravského kraje. Některé takto navštívili opakovaně.

Ukradli věci za více než milion korun

Krádeží se dopouštěli v nočních nebo časných ranních hodinách. Zaměřovali se zejména na tabákové výrobky, alkohol, finanční hotovost, cukrovinky a zboží z oblasti motorismu. Odcizili ale také například zásilky určené k doručení, datové kabely nebo hřbitovní svíčky. V součtu nakradli majetek za více než milion korun.

„Vysokou škodu způsobovali majitelům čerpacích stanic také poškozením dveří, oken a zařízení provozovny, v některých případech tato škoda přesáhla i sto tisíc korun,“ dodala Jana Kroutilová.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí pěti obviněných mužů do vazby. Soud tomu vyhověl. Zbývající dva včetně mladistvého jsou stíháni na svobodě. Obviněným hrozí až osmileté vězení, v případě mladistvého trest poloviční.