Nakažených na Vysočině přibývá, hygienici prověřují brodskou diskotéku

  8:52
Na Vysočině bylo v úterý potvrzeno 15 nových případů onemocnění covidem-19. Kdyby už ovšem platil semafor, který v pondělí představilo ministerstvo zdravotnictví, zabarvilo by se do zelena jen Jihlavsko. A to i přes to, že hygienici prověřují havlíčkobrodskou diskotéku, kde k nákaze mohlo přijít pět lidí.

Jihlavské Alzheimercentrum je v současnosti největším ohniskem výskytu nového typu koronaviru na Vysočině. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Podle ministerského semaforu by na Jihlavsku platil první stupeň pohotovosti, což je výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Ostrý start „semaforu“ začne 3. srpna.

Právě jihlavský okres má aktuálně 66 nakažených na 100 tisíc obyvatel. To je momentálně největší počet v porovnání s dalšími okresy v celé republice. Na druhém místě je Prachaticko a až poté Karvinsko.

Důvodem, proč se Jihlavsko vyšplhalo tak vysoko, jsou lokální ohniska nákazy. Podle Jiřího Kose, ředitele ochrany veřejného zdraví Krajské hygienické stanice, se ale daří úspěšně trasovat a vyhledávat kontakty nakažených.

Do úterní šestnácté hodiny hygienici zaznamenali podle Jiřího Kose v kraji 15 nově pozitivních případů. Čtyři jsou na Pelhřimovsku a mají souvislost s nákazou v pacovské nábytkářské firmě. Dalších šest nově nemocných je v Jihlavě. Část z nich podle Kose souvisí s ohniskem nemoci v Alzheimercentru.

Nových pět případů je na Havlíčkobrodsku. „Jednou z variant je, že by se nákaza mohla rozšířit z jedné havlíčkobrodské diskotéky. Vypadá to, že i někteří z nových jihlavských pozitivních na této diskotéce byli. Vše je ale v šetření,“ zdůraznil hygienik.

Alzheimercentrum ohlásilo druhé úmrtí klienta

Významným ohniskem onemocnění se stalo v minulém týdnu jihlavské Alzheimercentrum, kde pečují o klienty s různými typy demence. Jak ukázalo rozsáhlé testování všech zaměstnanců a klientů, covidem19 tam onemocnělo celkem 57 lidí. Z toho je čtyřicet klientů a 17 zaměstnanců.

Jeden z klientů, kterému bylo více než 80 let a kterému bylo onemocnění covid-19 indikováno, o víkendu zemřel. Další klientka skonala v úterý.

„Byla to opět pacientka, která měla řadu přidružených chorob. Při prvních plošných testech u ní nákaza covidem vyšla negativně. Opětovný test v nemocnici ale již vyšel pozitivně,“ poznamenal Jiří Kos.

Kraj Vysočina poskytne soukromému Alzheimercentru dar v hodnotě 100 tisíc korun. Půjde o rukavice, respirátory FFP2, ochranné obleky, návleky na boty a líh.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka bude materiální pomoc k dispozici nejpozději do tří dnů po podepsání smlouvy. Mezi prvními, kdo okamžitě materiálově pomohl Alzheimercentru, byla Nemocnice Jihlava a krajští hasiči. Poskytli zápůjčku desítek masek a polomasek určených k opakovanému použití a poskytujících nejvyšší možnou ochranu.

Jak uvedla mluvčí Alzheimercentra Martina Svobodová, péče o klienty je zajištěná. Nicméně stále poptávají pomoc od dobrovolníků z řad zdravotních sester či pečovatelek.

Bosch se stabilizoval, firma v Pacově zavřela

Hygienici se obávali, jak se situací zatočí nákaza, která se objevila minulý týden i u největšího vysočinského zaměstnavatele - firmy Bosch Diesel. V posledních dnech ale počet nakažených v tomto podniku významně nenarůstá. Ke konci týdne se počet zaměstnanců s pozitivním testem ustálil na dvanácti.

Potenciálním ohniskem nemoci by mohl být jihlavský fotbalový klub FC Vysočina, kde se nakazil jeden hráč mládežnického týmu. „Počítáme, že otestujeme asi čtyřicet osob a spoluhráčů, se kterými se dostal do kontaktu,“ řekl hygienik Jiří Kos.

Záběry z jihlavského Alzheimercentra:

Další ohnisko nákazy se v minulém týdnu objevilo v Pacově na Pelhřimovsku, kde onemocněla část zaměstnanců nábytkářské firmy. Jedná se přibližně o deset pozitivních testů. Jednatel společnosti Cap Centrum firmu z preventivních důvodů na čtrnáct dní uzavřel.

„Majitel firmy přistupuje k problému velice zodpovědně. Jsem s ním několikrát denně v kontaktu. Mimo jiné zajistil, aby jeho zaměstnanci, kteří jsou v karanténě, měli zajištěné nákupy potravin,“ uvedl starosta Pacova Lukáš Vlček. 

V tomto městě z preventivních důvodů nechali otestovat také zaměstnance Domu sociálních služeb. Jednalo se o necelých devadesát lidí. Testy byly negativní.

Na západě Vysočiny jako ve Větrném Jeníkově?

Podle hygienika Kose jsou zatím přijatá opatření platná pro celou Českou republiku a nově i pro Kraj Vysočina dostačující také pro Pacov.

„Pokud by tam případy významně naskočily, přešli bychom na režim, který jsme uplatnili před několika týdny ve Větrném Jeníkově,“ poznamenal. Tam bylo povinné nošení roušek mimo bydliště nebo zákaz shromažďování v obchodech a restauracích.

Lidé, kteří vykazují příznaky nemoci, se mohou nechat testovat v odběrových stanech u nemocnic například v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či v Třebíči. K nemocným vyjíždí i odběrová sanitka krajských záchranářů.

„Vyjíždíme testovat každé pondělí, středu a v pátek vždy v souvislosti s pokynem Krajské hygienické stanice,“ uvedl Petr Janáček, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

V Brtnici zrušili průvod černé smrti

Historický průvod Brtnicí na připomínku moru z roku 1715

Očekávaný historický morový průvod v Brtnici se letos neuskuteční. Radní se ho rozhodli zrušit kvůli riziku koronavirové nákazy. Průvod se koná v pětileté periodě, letos se měl uskutečnit jako tradičně o posledním srpnovém víkendu.

„Ještě že jsme ho včas zrušili, protože podle vývoje opatření kvůli covid-19 by se stejně nemohl uskutečnit, protože by překročil povolené počty účastníků. Přijely by dva tisíce lidí,“ řekla brtnická starostka Miroslava Švaříčková.

Ve dnech 29. a 30. srpna by se však měl uskutečnit souběžný církevní průvod, stejně jako světská pouť. „Církevního průvodu se účastní kolem stovky lidí, tam snad nebude problém,“ věří Švaříčková.

Církevní průvod tradičně jde v sobotu k morovému kříži u židovského hřbitova, v neděli pak jde na náměstí k soše svatého Rocha, zastánce proti moru.

Brtničtí chtějí za zrušený kostýmovaný průvod ve dnech jeho konání poskytnout částečnou náhradu: zpřístupnit zámeckou sýpku s výstavou části kostýmů historického průvodu. Vystaveny budou také kovářské výrobky a kolekce historických šicích strojů

Historický průvod by se měl uskutečnit až v příštím roce, kdy se má také konat řada akcí ke dvacetiletému výročí povýšení Brtnice na město. „Pokud to vše vyjde, bude příští rok velmi pestrý,“ míní brtnická starostka.

Historický průvod se koná na památku záchrany města před morem v roce 1715. Je charakteristický vážnou až chmurnou atmosférou. Jeho ústřední postavou je černě oděný mor. (tb)