Pelhřimov čeká střet Běhounků, otec a syn by se mohli utkat i o post starosty

  16:32
Zářijové komunální volby v Pelhřimově přinesou dost možná rodinný souboj. Bývalý dlouholetý hejtman a poslanec Jiří Běhounek by mohl za ČSSD kandidovat na starostu města. Zda tomu skutečně tak bude, zatím potvrdit odmítá. Jeho syn naopak již uvedl, že bude lídrem kandidátky nezávislých.

Bývalý hejtman Jiří Běhounek je nejvýraznější osobností ČSSD v Pelhřimově. Zda se stane volebním lídrem strany a kandidátem na starostu, však zatím prozradit nechce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na konečné rozhodnutí mají jednotlivé politické strany a uskupení čas do 19. července, kdy je konec lhůty pro podání kandidátních listin k registraci. O lídrech však už má většina stran v Pelhřimově jasno.

Lídři pro komunální volby v Pelhřimově

  • ODS - Ladislav Med
  • KDU-ČSL - Karel Kratochvíl
  • TOP 09 - Zdeněk Jaroš
  • ANO - Bohumila Kobrlová
  • ČSSD - ?
  • Piráti - Iva Babincová
  • Změna pro Pelhřimov - Pavel Hájek / Renata Marková *
  • Hnutí nezávislých - Jiří Běhounek mladší
  • KSČM - Pavel Hodáč

* - Ještě není rozhodnuto, kdo z uvedené dvojice se stane lídrem.

Na rozdíl od krajské Jihlavy, kde budou voliči vybírat hlavně z koalic, v Pelhřimově vsadily strany na samostatné kandidátky.

Ale i zde se zpočátku debatovalo o tom, zda nevyužít koalici například na půdorysu vládního SPOLU. „Nakonec jsme se dohodli, že půjdeme všichni samostatně. Dělali jsme si průzkum a usoudili jsme, že v malých městech, pokud jsou všichni schopni sestavit kandidátku, nedává koalice úplně smysl,“ vysvětlil lídr kandidátky TOP 09 Zdeněk Jaroš.

Jeho strana bude přesné pořadí na kandidátce ještě ladit. „Lídrem ale budu já,“ potvrdil stávající náměstek pelhřimovského starosty.

Svůj post se pokusí na podzim obhájit i starosta Pelhřimova Ladislav Med, jenž povede samostatnou kandidátku ODS. Na ní by se podle něj měli objevit i všichni stávající zastupitelé - Leopold Bambula, Josef Doubek a Jindřich Štěrba.

Piráti sestavili kandidátku vůbec poprvé

ODS byla v posledních komunálních volbách v Pelhřimově vítězem. Získala celkem čtyři mandáty v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhá TOP 09, třetí lidovci i čtvrtá ČSSD měli shodně tři mandáty. Tři křesla získalo také hnutí ANO. Koalici, která má jedenáct mandátů posléze vytvořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a uskupení Nezávislí pro občany.

Také KDU-ČSL bude mít svou vlastní kandidátku. Podle krajského manažera Karla Herbrycha, bude jejím lídrem Karel Kratochvíl. Na kandidátce bude rovněž stávající místostarosta Josef Koch i zastupitel Hynek Poul.

Vůbec poprvé sestavili kandidátní listinu do voleb v městském zastupitelstvu Pelhřimova také Piráti. Lídryní bude středoškolská pedagožka a terapeutka Iva Babincová.

ANO povede krajská zastupitelka Bohumila Kobrlová. „Kandidátka uzavřená je, ale ještě projde schvalovacím procesem celostátního výboru,“ uvedl krajský manažer hnutí Jaroslav Hedvičák.

Běhounek starší ladí pozici, jeho syn název

O podobě kandidátní listiny ČSSD v Pelhřimově nechtěl zatím nic bližšího říci bývalý dlouholetý hejtman, exposlanec a současný pelhřimovský zastupitel Jiří Běhounek. „Chcete-li vědět, co budu dělat, počkejte na kandidátní listiny,“ odpověděl Běhounek na dotaz v SMS zprávě.

Do voleb se ale chystá jít jeho syn, také lékař, Jiří Běhounek mladší. Kandidovat bude za Hnutí nezávislých. „Přesný název uskupení ještě ladíme, stejně jako kandidátní listinu. Ale lídrem kandidátky bych měl být já,“ uvedl Jiří Běhounek ml. V roce 2018 uspěl v komunálních volbách a jako bezpartijní byl zvolen do zastupitelstva za Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst.

Opoziční Změnu pro Pelhřimov, která při posledních komunálních volbách získala dva mandáty, budou i letos v čele kandidátní listiny zastupovat Pavel Hájek a Renata Marková. „Lídrem bude jeden z nás dvou. Ještě jsme se ale o tom nebavili. Předchozí kampaň jsme měli postavenou na týmu a dvou lidech v čele. Letos to bude stejné,“ poznamenal zastupitel Pavel Hájek.

KSČM vyšle do voleb na prvním místě své kandidátky stávajícího zastupitele Pavla Hodáče. „Zatím máme jasno o čele kandidátky. Přesné pořadí všech 21 kandidátů budeme sestavovat v příštím týdnu,“ vzkázal Roman Ondrušek, předseda okresního výboru KSČM Pelhřimov.

Nezávislí pro občany končí, nebude ani STAN

Seznam stran, z nichž budou voliči v Pelhřimově vybírat, bude ochuzen o Starosty a nezávislé (STAN), kde se kandidátku nepodařilo sestavit.

Do podzimních voleb v Pelhřimově letos nepromluví ani uskupení Nezávislí pro občany. To je součástí stávající koalice a v zastupitelstvu má jeden mandát v postavě radní Ivany Kociánové.

„Rozhodla jsem se letos už nekandidovat a nikdo jiný se toho chopit nechtěl,“ vysvětlila odchod z politiky Kociánová.