Po ranním kolapsu se po D1 na Prahu sunula desetikilometrová kolona

  11:40
Ještě po celé dopoledne přetrvávaly problémy na D1 po nočním sněžení. Ve směru na Prahu se tvořila dlouhá kolona. Jak do ní přijížděla další a další auta, několik hodin se posouvala směrem k Brnu. Její rozjezd zkomplikovali řidiči, kteří při čekání usnuli, i nepojízdný autobus.

Po ranním kolapsu se na D1 vytvořila kolona pomalu jedoucích nebo stojících vozidel. Jak do ní přijížděla další a další auta, posouvala se po celé dopoledne směrem k Brnu. | foto: Policie ČR

Problémy na nejvytíženější české dálnici jsou od noci. Na namrzlé a zasněžené vozovce uvízly kamiony na kilometrech 52, 75 i 101 ve směru na Prahu. Několikrát zablokovaly celou šíři dálnice, projet nemohly ani sypače silničářů.

Až kolem šesté hodiny ráno se podařilo dálnici znovu zprůjezdnit. Před problémovými místy se však do té doby vytvořily dlouhé kolony. Někteří řidiči ve vozech při čekání usnuli a policisté je museli obcházet a budit.

Policejní hlídky jdou pěšky od 104. kilometru po D1 a budí řidiče kamionů, kteří ve vozidlech spí. V současné době jsou čtyři policisté již na 106. kilometru,“ informovala kolem sedmé hodiny ráno policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dát všechny vozy do pohybu se podařilo až okolo deváté. Při husté pondělní dopravě se však problémy kupily a posouvaly dál směrem k Brnu. „Do kolony od Brna přijíždí další a další auta, ta se proto posouvá směrem k Brnu,“ konstatovala mluvčí.

Porouchaný autobus musel být odtažen

Od Větrného Jeníkova se šňůra pomalu jedoucích či stojících aut postupně posunovala směrem k Jihlavě a Velkému Beranovu. Před desátou hodinou měřila poblíž Měřína a Velkého Meziříčí přes deset kilometrů.

O půl jedenácté policie na Twitteru informovala o koloně už jen čtyřkilometrové mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. „Je to stále dozvuk těch ranních událostí,“ dodala Čírtková.

Situaci navíc zkomplikoval nepojízdný autobus před Měřínem. Ten se porouchal a musel být z dálnice odtažen. Provoz zde kvůli tomu byl sveden jen do jednoho jízdního pruhu.

Na Vysočině se od nedělního večera tvořila silná ledovka. I když byly teploty slabě pod nulou, několik hodin pršelo. Během noci pak déšť vystřídal sníh a do rána napadlo na některých místech kraje až 25 centimetrů sněhu.

Autor: