Mezi sdílenými koly v Třebíči bude i deset strojů s elektrickým pohonem

  14:16
Celkem devadesát sdílených jízdních kol, z toho deset dokonce s možností elektrického pohonu, budou mít již od prvního dubnového dne k dispozici obyvatelé a návštěvníci Třebíče. Bicykly naleznou na čtyřech desítkách stanovišť po celém městě. Zájemci potřebují k jízdě pouze aplikaci Nextbike.

Na Vysočině zavedla sdílená kola jako první Jihlava. V jejích ulicích se loni objevilo celkem 112 bicyklů s osmi převody a zabudovanou GPS. První čtvrthodina je zdarma, celodenní ježdění vyjde na tři stovky. I zde je nutné použít aplikaci Nextbike. | foto: Ilona Zelníčková, MF DNES

„Pro vypůjčení a odemknutí kola se stačí zaregistrovat, zadat způsob platby platební kartou, naskenovat QR kód kola a zámek se otevře. Prvních patnáct minut jízdy je zdarma, každých dalších třicet minut stojí 25 korun. U elektrokol je cena půjčení 1,5 koruny za minutu,“ popsala systém pilotního projektu mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Aplikace Nextbike také například umožňuje uživateli udělat pauzu v průběhu výpůjčky, a to prostřednictvím funkce Parkování, nebo nahlášení případných poruch. Jejím prostřednictvím se lidé rovněž dozvědí důležité provozní informace, například zrušení nebo přesuny stanic, upozornění na náledí, na speciální akce a podobně. Uživatel má v aplikaci k dispozici také historii výpůjček. Její stažení je bezplatné pro telefony se systémy Android i Apple.

Osm hodin hasiči likvidovali požár haly nábytkářské firmy v Čelákovicích

Vedení města již dříve oznámilo, že si od projektu slibuje větší využívání cyklistické dopravy v Třebíči a s tím spojené menší množství automobilů v ulicích.

„Město je na rozvoj cyklodopravy dobře připraveno, v posledních letech jsme dokončili celou sérii cykloopatření,“ okomentoval starosta Třebíče Pavel Pacal.

Projekt poběží ve městě prozatím po dobu jednoho roku. Po uplynutí tohoto zkušebního období na radnici vyhodnotí, jestli se bude se sdílenými koly v Třebíči pokračovat i v dalších letech.

Autor: