Žďárská knihovna chystá stěhování, kvůli rekonstrukci přesune tisíce knih

  8:52
Kolem 60 tisíc knih v asi jedenácti stech krabicích je třeba zkraje příštího roku vystěhovat ze žďárské Knihovny Matěje Josefa Sychry. Tituly poputují do několika skladů. Je to kvůli rekonstrukci, jež potrvá do srpna. Čtenáře tak čekají velké změny, neboť provoz bude při opravě výrazně omezen.

Tak by podle zveřejněných vizualizací měla vypadat žďárská knihovna po rekonstrukci. | foto: Archiv Městského úřadu Žďár nad Sázavou

„Výpůjční místnost vznikne od února v přednáškovém sále, otevřeno bude mít tři dny v týdnu. Vydávat budeme předem objednané knihy a zároveň si lidé budou moci vybrat z čerstvě vrácených titulů. K dispozici budou i noviny, časopisy či deskové hry,“ popsala ředitelka knihovny Martina Sedláková.

Rozloučení se stávající knihovnou

  • S knihovnou v její stávající podobě z roku 1987 se zájemci symbolicky rozloučí 10. listopadu mezi 14. a 19. hodinou na tradiční akci Sychravo. Ta se ponese právě v duchu loučení se starými prostory. Celou knihovnu bude možné si prohlédnout při komentovaných prohlídkách - v 16:30 a 18 hodin.
  • Oživí je výstupy dětí z literárně-dramatického oboru žďárské ZUŠ.
  • Na programu je například i loutková pohádka, společné čtení, tvořivé dílny, přednáška Stanislava Mikuleho Žďár záhadný či vystoupení country-pop skupiny Svist smyčce.

Zásadní změna se týká objednávání publikací. To bude fungovat jen online. „Už od září zájemcům tento systém vysvětlujeme. V pátek vždy od 10 hodin tomu věnujeme asi půlhodinku. Ale požádá-li nás někdo i mimo tuto dobu, jsme připraveni vše objasnit,“ uvedla Sedláková.

Lidé budou moci využít i současný Verbisbox, výdejní zařízení před knihovnou. Také zde si zájemci titul objednají online, avšak jako výdejní místo zadají Verbisbox. Ve chvíli, kdy je kniha připravena, přijde SMS s kódem, přes nějž si lze publikaci kdykoliv vyzvednout. K vracení knih zase může posloužit stávající Bibliobox. V nabídce navíc nechybějí ani e-knihy, kde lze proces výpůjčky uskutečnit celý přes internet.

Již od září se v knihovně chystají i na samotné stěhování. „Nové prostory budou mít úplně jiné rozložení a počet regálů, musíme s tím tedy počítat už teď. Takže třídíme, přerovnáváme, některé knihy vyřazujeme,“ vylíčila Sedláková.

Se stěhováním mohou pomoci dobrovolníci

Renovací už prošel sklad pod budovou, kam se některé svazky stěhují a další ještě budou. „Snažíme se je uspořádat systematicky, aby byly na stěhování do nového nachystané k rychlé akci,“ podotkla ředitelka.

Lednový přesun tisíců knih, jež má zabrat asi deset dní, bude velmi náročný, proto knihovna uvítá pomoc dobrovolníků. „Včas zveřejníme rezervační formuláře. Shánět budeme jen muže, krabice jsou totiž hodně těžké,“ dodala ředitelka.

Rekonstrukce knihovny vyjde na téměř 29 milionů korun, 24 milionů pokryje dotace. Úprav se dočkají výpůjční prostory včetně vybavení i sociální zázemí. Budova bude nově bez bariér, přibude výtah.

„Knihovna má své nejlepší roky za sebou. Vzhledem k tomu, kolik ji využívá lidí, si zaslouží modernější tvář,“ uvedl žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák.

13. června 2023