Nejnovější knihu rekordů křtil nejčastěji obsazovaný vodník, herec Dvořák

  12:02
Nové rekordy, ale také výběr toho nejlepšího z let předchozích. To vše najdou čtenáři ve zbrusu novém vydání České knihy rekordů, která právě spatřila světlo světa. Publikaci pokřtil herec Josef Dvořák stylově v kostýmu vodníka. Sám rodák z Horní Cerekve má totiž v knize svůj záznam.

„Smyslem vydávání nových a nových knih s rekordy je to, že u nás je spousta lidí, kteří jsou úžasní. V mnoha případech jsou jedničkami ve svých oborech. Leckdy dokonce i v mezinárodním srovnání,“ vysvětlují autoři Miroslav Marek a Luboš Rafaj z pelhřimovské Agentury Dobrý den. „Jenže ty obory nemusí být zrovna fotbal či film, o nichž se dnes a denně píše v médiích. Takže se o těchto lidech moc neví. A to je škoda,“ dodávají společně.

Za kmotra knihy, který ji v minulých dnech v Praze pokřtil, vybrali rodáka z Horní Cerekve - populárního herce Josefa Dvořáka. Ten je minimálně v České republice nejčastějším představitelem vodníků a hastrmanů ve filmech i na divadle. Jen svého Čochtana hrál už 950krát, což je mimochodem zapsáno právě také v České knize rekordů.

K už zmiňovanému křtu dovezli Dvořákovi oba autoři knihy symbolicky vodu z lomu v jeho rodné Horní Cerekvi.

„Je-li v té knize se mnou už přes tisíc rekordmanských dušiček, tak honem sem s dalšími,“ pravil s úsměvem Josef Dvořák, převlečený jak jinak než do vodnického kostýmu. „Hrnečky mám připravené,“ ujišťoval.

Kniha má přes tisíc údajů

Slavnostní představení nové České knihy rekordů se tentokrát uskutečnilo v Muzeu fantastických iluzí známého českého kouzelníka Pavla Kožíška. „Tak tě vítám, Kožíšku, mezi námi rekordmany! “ halekal Dvořák, kterému při křtu asistoval v kostýmu krále herecký kolega Václav Vydra. Kouzelník Pavel Kožíšek totiž převzal z rukou Miroslava Marka certifikát o vytvoření českého rekordu v největším počtu optických iluzí a interaktivních trikových exponátů na jednom místě.

Reprezentativní obrazová encyklopedie českých NEJ s 240 stranami a více než tisícovkou údajů vznikala tři roky. Působivá je i velkým počtem fotografií a také QR kódy, prostřednictvím kterých se čtenář může přenést na místa, kde padaly české rekordy.

V sametově černé knize se zlatým písmem na obálce představuje Muzeum rekordů Pelhřimov všechny české superlativy, prvenství, nové rekordy a perly napříč všemi obory.

Jen namátkou lze vybrat nejrychlejší výstup na Kilimandžáro, zlatou minci vážící těžko uvěřitelných 130 kilogramů, 215 000 obalů od čokolád a čokoládových tyčinek ze 158 zemí v jediné sbírce, 275 lidí v mýdlové bublině, rekordní úlovek v podobě kapra vážícího 32 kilogramů či nůž menší než zrnko kmínu.