Loni před Vánoci, když se poblíž kaple zřítil statný buk, byl vážně poškozen krov, klenba, štít i cenná plastika Františka Bílka. Do oprav, které mají vyjít na více než milion korun, se město Pelhřimov pustilo v létě. V uplynulých dnech, kdy kraj zasáhly nejen povodně, ale i silný vítr, spadl na právě rekonstruovanou památku další strom.
Ale právě skutečnost, že je kaple zrovna ve fázi oprav, ji zachránilo před dalším poškozením. „Po pádu stromů to tam na první pohled nevypadalo dobře, ale díky tomu, že je kaplička obehnaná lešením, se jí nakonec nic nestalo. Všechny větve se zarazily o konstrukci lešení. Bylo to štěstí v neštěstí,“ popsala situaci mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.
Všechny části mohutných dřevin se také kupodivu vyhnuly i dřevěnému mobiliáři okolo - jako by nad místem někdo držel ochrannou ruku. Stačilo totiž jen pár centimetrů a posezení před svatostánkem mohlo být zavaleno silným kmenem.
„Nyní budeme pracovat na odstranění popadaných stromů a větví, aby se mohlo, až nastanou vhodné klimatické podmínky, pokračovat zase v rekonstrukci,“ uvedla Unterfrancová s tím, že oprava stavby je dotována z městského rozpočtu, z krajské dotace a podpořila ji i veřejná sbírka.
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování |
Barokní kaplička z roku 1689 střeží pod vrcholem Křemešník i studánku s vodou, která má mít blahodárné a léčivé účinky. Pramení přímo pod památkou a je vyvedena kousek od ní. Jedná se o takzvaný periodický pramen; vyvěrá pravidelně - obvykle okolo vánočních svátků, a přestává téci zhruba v létě. Někdy se ale objevuje i jindy během roku.
Extrémní srážky a povodně v ČR |
Místo je cílem nejen řady turistů a výletníků, ale rovněž věřících, kteří kolem putují křížovou cestou k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice na Křemešníku.
14. září 2024 |