S opravou poničené kaple u Zázračné studánky pomůže Pelhřimovu sbírka

  8:48
S opravou poničené barokní kaple svatého Jana Křtitele u Zázračné studánky na vrchu Křemešník nedaleko Pelhřimova pomůže finanční sbírka. Právě pro tyto účely ji založila obecně prospěšná společnost Matice Křemešnická. Památka došla k újmě při řádění živlů koncem loňského roku.

Sakrální památku, která je v majetku města Pelhřimova, zpustošil pád vzrostlého stromu. V důsledku toho je značně poškozený krov, klenby a štít stavby. Zasažena byla i plastika Františka Bílka z roku 1904, která je usazená ve štítu nad vchodovými dveřmi. Obnova kaple si vyžádá investici odhadem nejméně jeden milion korun.

„Ohledně opravy střechy jsme kontaktovali firmu, která před časem při rekonstrukci šindelovou krytinu pokládala. Bohužel lidí, kteří umí vyrábět šindele a pracovat s nimi, je poměrně málo a jsou dost vytížení, takže musíme počítat s tím, že na opravu střechy dojde zhruba v polovině roku,“ uvedl místostarosta Karel Kratochvíl.

Plastika od Františka Bílka bude zase potřebovat zásah restaurátora. Oprava kaple bude kryta z velké části z městského rozpočtu. Nebude to ale jediný finanční zdroj.

„Velmi vítáme počin Matice Křemešnické, která na opravu spustila sbírku. Peníze z ní budou použity jako účelový dar, což samozřejmě sníží tlak na rozpočet města,“ dodal místostarosta.

Autor: