Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

  21:02,  aktualizováno  15. září 9:59
Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve večerních hodinách si je policie převzala ve stanici ve Světlé nad Sázavou. Děti ve věku 6 a 9 let vzala teprve dvanáctiletá kamarádka na celodenní výlet do Prahy.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Policie v Jihlavě pátrala po dvou dětech, šestileté holčičce a devítiletém chlapečkovi. Jak policie zprvu uvedla, sourozenci Hana a Daniel byli naposledy spatřeni v úterý odpoledne, když v 15 hodin odešli z místa bydliště v Jihlavě. Tento poznatek se nakonec ale ukázal jako mylný.

14.září 2021 v 22:07, příspěvek archivován: 14.září 2021 v 22:31

VYSOČINA: Daniela a Haničku z Jihlavy, po kterých jsme pátrali, jsme našli. Děti jsou v pořádku. Cestovaly ve vlaku a ve 21.42 hodin jsme je převzali v železniční stanici ve Světlé nad Sázavou. Policisté děti předají jejich blízkým. Všem, kteří nám pomáhali, děkujeme.#policievys

Z pátrání se nakonec vyklubal neobyčejný příběh. Jak totiž policisté zjistili, děti z bydliště odešly už ráno a celý den strávily na nezapomenutelné výpravě.

Tatínek, který měl obě děti v péči, sourozence už dopředu omluvil z úterního vyučování. Situaci ovšem zkomplikovala náhoda. Otec dětí musel být ten den hospitalizován a děti zůstaly doma samy.

A tak se o ně postarala jejich dvanáctiletá kamarádka. „Chtěla udělat oběma dětem - svým kamarádům - radost, a proto je ráno vyzvedla a vzala je na výlet do Prahy, kam odjeli již ranním vlakem,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Trojice strávila celý den v hlavním městě. Zpět na Vysočinu se vracela večerním vlakem. Tou dobou už bylo po sourozencích vyhlášeno pátrání. Informován o něm byl i vlakvedoucí, který si dětí všiml a policii zkontaktoval. Děti si policisté vyzvedli ve 21:42 v nejbližší stanici, kterou byla Světlá nad Sázavou.

Policisté z pohotovostně eskortního oddělení pak trojici převezli do Jihlavy. „Dětem koupili na čerpací stanici čokoládu a po cestě s nimi komunikovali, aby se zbytečně nebály. Chlapci, který zpočátku plakal, pustili na mobilním telefonu hry a během chvilky byl klidný a přestal se bát,“ popsala Čírtková.

V Jihlavě si děti ještě prohlédly v budově krajského ředitelství policejní auta a poté si je převzali jejich blízcí. Zároveň ale museli policisté kontaktovat orgán sociálně právní ochrany dětí.

Pátrání po dětech policie vyhlásila v úterý odpoledne. Výzvu okamžitě zveřejnila většina sdělovacích prostředků, policii se zároveň nabídla řada dobrovolníků, kteří byli ochotni sourozence hledat v jihlavských ulicích.

Zprvu policisté získali poznatek, že děti byly odpoledne viděny v místě bydliště. Po kontaktování dalších kamarádů dětí a jejich rodičů ale zjistili, že děti se už ráno pohybovaly u vlakového nádraží v Jihlavě. Proto se večer pátrání stočilo na železnici, což se nakonec i vyplatilo.

Autoři: ,