Festival dokumentů uvede Švankmajera, zvláštní sekcí bude válka na Ukrajině

  15:38
Oslavou tvořivého přístupu ke světu má být letošní 26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskuteční na konci října. Ředitel festivalu Marek Hovorka dnes kromě odhalení festivalového plakátu odtajnil také první programové novinky.

V rámci festivalu bude ve světové premiéře k vidění poslední film uznávaného českého surrealisty a filmaře Jana Švankmajera. Diváci se mohou těšit na dvouhodinovou režisérskou verzi snímku Kunstkamera.

„Není obvyklé, že před prázdninami hovoříme o filmech, které uvedeme. Tohle je ale výjimka a nesmírně nás těší, že tento snímek bude náš festival uvádět,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Film představuje výjimečnou uměleckou sbírku, kterou výtvarník, filmař, ale i literát Švankmajer shromáždil na svém zámku v Horním Staňkově.

„Historická zkušenost říká, že všechny kunstkamery, které byly do těchto dnů vytvořeny, byly po smrti svých tvůrců rozkulačeny a rozprodány, anebo zničeny,“ uvedl osmaosmdesátiletý Švankmajer.

„Uvědomil jsem si, že stejný osud v budoucnosti čeká bezpochyby i moji sbírku, a proto jsem se rozhodl stav imaginace této doby aspoň touto cestou dokumentovat,“ dodal.

Podle producenta Jaromíra Kallisty ale nejde o popisný katalog artefaktů. Film by měl sdílet i magickou atmosféru sbírek a staňkovského zámku.

Plakát je barevný, radostný a povzbudivý

Společně s prvními informacemi o festivalu Hovorka rovněž odhalil oficiální plakát letošního ročníku. Podle ředitele přehlídky je barevný, radostný a povzbudivý. Jeho autorem je už tradičně grafik a výtvarník Juraj Horváth. „Těší nás, že plakát v sobě nese radost tvořivého přístupu,“ poznamenal k letošnímu vizuálnímu ztvárnění Hovorka.

Plakát tvoří barevné soutisky kulatých razítek. „Juraj do nich obtiskával konkrétní fyzické předměty, například rostliny, ale i abstraktní motivy. Soutiskem pak vznikaly nové tvary a barevnost. Proto tyto kruhy nesou na první pohled abstraktní tvar, ale když se jich člověk začne víc všímat, může v nich sám objevovat. Spíše než oko připomíná sítnici, na kterou se jako na plátno vpisují všechny vjemy. Jde o vizuální deník nebo třeba pohled do hlav festivalového publika,“ popsal Hovorka.

Letošní ročník festivalu bude také prostřednictvím speciální sekce reflektovat téma invaze na Ukrajinu a význam míru a aktivního zasazování se o něj. „V této sekci by měly být filmy vytvořené v mírové době. Nás bude zajímat, jak se na ně budeme dívat nyní, když zažíváme pocit ohrožení,“ připomíná.

Festival se rozhodl také podpořit ukrajinské dokumentaristy, kteří zaznamenávají dění ve své zemi. „Letos jsme se rozhodli spojit prodej akreditací s podporou konkrétních projektů. Z každé akreditace prodané do 30. června půjde minimálně 50 korun do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy,“ dodal Hovorka.

Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se uskuteční 25. až 30. října v Jihlavě. Pak bude 14 dní pokračovat online.