Jihlavská zoo pořídila agamy, ještěři straší límcem složeným jako deštník

  8:50
Počet druhů chovaných v jihlavské zoologické zahradě rozšířila v expozičních prostorách Tropického pavilonu agama límcová. Elegantní dlouhoocasý ještěr ze severu Austrálie se do zoo dostal ze soukromého chovu. Návštěvníky upoutá na první pohled.

Agama límcová, elegantní dlouhoocasý ještěr, se živí hlavně hmyzem a drobnými obratlovci. V zajetí dostává hlavně sarančata, cvrčky či menší šváby. Na snímku jedna z agam, chovaných v jihlavské zoologické zahradě, právě „obědvá“. | foto: Zoo Jihlava

Ještěr dostal své jméno podle širokého kožního límce vyztuženého chrupavkami. „Ten nosí složený jako deštník po stranách krku, ale v případě ohrožení ho rozevře a využije momentu překvapení k zastrašení nepřítele,“ uvedl mluvčí zoo Martin Maláč.

Límec může mít v průměru až 26 centimetrů a agamy límcové ho využívají také v období páření jako vábničku.

„Naše agamy límcové pocházejí ze soukromého chovu. Není to ale úplně běžný druh, který by se choval. Věnují se mu jen někteří specialisté,“ poznamenal mluvčí zahrady.

Jihlavská zoologická zahrada má celkem čtyři kusy těchto atraktivních ještěrů. „Jsou to ještě poměrně mladá zvířata. Vylíhla se 24. července loňského roku a my je máme od 28. srpna. Měli jsme je ale v zázemí zoo, kde je návštěvníci nemohli vidět. Nyní jsou již v expoziční části,“ vysvětlil Maláč.

Rozlišit samce a samici bývá zpočátku velmi obtížné. „Teď už však začínají být rozdíly patrné a máme minimálně jeden pár,“ dodal mluvčí zahrady.

Po spáření samice klade vejce do jamky a zahrabává je. Inkubace trvá dva až tři měsíce a pohlaví narozených mláďat závisí částečně na teplotě. Při extrémních teplotách se vyvíjí výhradně samice, ve středních teplotách (29 - 35 °C) se rodí zhruba stejné množství samců a samic.

Agamy límcové se živí hlavně hmyzem a drobnými obratlovci. V zajetí dostávají hlavně sarančata, cvrčky či menší šváby. Jedinci se dožívají kolem deseti let.