V Pelhřimově zemřel nejdéle sloužící český knihkupec, knihy prodával 68 let

  7:56
V 83 letech zemřel v pondělí služebně nejstarší knihkupec v Česku Jaromír Vytopil z Pelhřimova. Knihkupcem se stal už v říjnu roku 1952, kdy mu bylo pouhých 15 let. Jeho jméno se dostalo i do České knihy rekordů.

Jaromír Vytopil byl nejdéle sloužícím českým knihkupcem. V roce 2015 byl tak i zapsán do České knihy rekordů, kterou i sám slavnostně pokřtil. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jaromír Vytopil začínal jako pomocný prodavač. „Říká se, že se dnes málo čte. Ano, to je pravda, ale svým způsobem to byla pravda vždy. V každé době čte jenom určitá skupina lidí a ostatní se o knihy nezajímají,“ řekl před pěti lety MF DNES Vytopil, který i tehdy měsíčně přečetl podle svých slov zhruba desítku knih.

Povolání knihkupce se Vytopil věnoval 66 let. Z toho 28 let provozoval v Pelhřimově vlastní Vytopilovo knihkupectví.

„Knihkupectví bylo celým jeho životem a říkával nám, že chce, aby ho jednou z obchodu vynesli. Dnes bychom rádi, kdybyste si nalili trochu červeného vína, které měl táta rád a připili na jeho počest,“ napsal na své facebookové stránky knihkupcův syn, diplomat Jan Vytopil.

Jaromír Vytopil zažil měnovou reformu v roce 1953, uvolnění možností vydavatelů v šedesátých letech i následné stahování zakázaných knih po srpnové okupaci v roce 1968.

„První práce, kterou jsem dělal, bylo přeceňování knih. Ty, co stály korunu, se zlevňovaly na 95 haléřů,“ vzpomínal v rozhovoru pro MF DNES.

Pro Pelhřimovské odešla jistota, jakou byl třeba Gott

Knihy prodával v Moravských Budějovicích i v Novém Městě na Moravě. „Knihy mě vždycky strašně bavily, četl jsem i za chůze,“ vzpomněl v roce 2015 při křtu České knihy rekordů. I on byl do ní zapsán - jako nejdéle aktivní tuzemský knihkupec.

„Když jsem byl malej a měl jsem si za vysvědčení vybrat knížku, šli jsme k panu Vytopilovi. Když jsem prvně v životě šel sám kupovat vánoční dárek, šel jsem k panu Vytopilovi. Když jsem dělal v domě dětí soutěže, dával jsem dětem ceny od pana Vytopila. Když jsme dělali Putimovskou lávku, dával nám pan Vytopil knížky do tomboly... Pak jsme ho zapsali i do České knihy rekordů jako nejdéle působícího knihkupce v ČR. Přišel covid... a jistota stejná jako byl třeba Karel Gott (že tady prostě vždycky byl, je a bude), je pryč,“ vzkázal šéf agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Vytopil byl v Pelhřimově velice oblíbenou osobou. Před jeho knihkupectví lidé pokládají květiny a zapalují smuteční svíce.

Rozloučení se zesnulým se uskuteční 18. listopadu v 11 hodin v děkanském kostele sv. Bartoloměje v Pelhřimově.