V jihlavské zoo se radují z dvojčat irbisů, oba kluci se mají k světu

  11:10
Jihlavská zoologická zahrada si letos připomíná již třicet let od počátku chovu irbisů. A k tomuto kulatému výročí dostali nedávno tamní chovatelé ten nejhezčí dárek – v květnu se v zoo narodila dvojčata, která jsou tak už třetí irbisí generací.

Hmotnost dospělých šelem se pohybuje mezi třiceti a sedmdesáti kilogramy. | foto: ZOO Jihlava

„Šestiletá samice je prvorodička, rozhodli jsme se proto se zprávou počkat a dopřát jí co nejvíce klidu,“ vysvětlila mluvčí ZOO Jihlava Simona Kubičková. Doplnila, že dvojčata už za sebou mají první veterinární prohlídku, a zatím vše vypadá v pořádku.

„Jedná se o dva samce. Předpokládáme, že během letních prázdnin začnou postupně opouštět vnitřní ubikaci a objevovat také venkovní výběh,“ popsala Kubičková.

Rarita. Třináctiletá samice levharta perského v jihlavské zoo má první mládě

O ochranu a rozmnožování irbisů usiluje zoologická zahrada dlouhodobě. Za dobu, co se chovu těchto kočkovitých šelem jihlavské zařízení věnuje, tam přišlo na svět již pětadvacet mláďat.

Původní domovina irbisů je ve vysokohorských oblastech střední Asie, kde se živí hlavně horskými kozami a ovcemi, svišti, divokými prasaty nebo ptáky.

Hmotnost těchto šelem se pohybuje mezi třiceti a sedmdesáti kilogramy, délka těla i s ocasem dosahuje až tří metrů. Irbis je rovněž vynikající skokan – může doskočit do vzdálenosti až patnácti metrů, což se mu hodí třeba při překonávání horských potoků a strží.

25. dubna 2018