Husice egyptská žije hlavně v Africe, ovšem oblíbila si i Žďár

  17:24
Husice egyptská, někdy nazývána také nilská, není na českých rybnících zrovna typickým vodním ptákem. Ve Žďáře nad Sázavou se jí však před dvěma lety zalíbilo natolik, že se sem vrátila i letos.

Husice egyptská žije především na celém území Afriky, poslední roky se ale vrací i do Žďáru nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jejím sídlem se stal opět Horní rybník, který se nachází jen nedaleko centra města v těsné blízkosti křižovatky rušných silnic. Pro mnohé obyvatele je tak tento velký vodní pták příjemným zpestřením.

„Chodím ji sem pozorovat již třetím rokem. A těší mě, že i letos se páru povedlo vyvést mláďata,“ prohlásil Václav Nedělka z Velké Losenice, který je mimo jiné posuzovatel drůbeže v Českém svazu chovatelů.

Husice egyptská je africkým druhem, jenž byl v 17. století dovezen na britské ostrovy a odtud se postupně rozšířil po Evropě, hlavně v Nizozemsku a Německu. V České republice jsou zaznamenána pozorování těchto ptáků od zhruba 70. let minulého století, první hnízdění pak byla prokázána v roce 2008.

Fotogalerie

V dobách starého Egypta byla husice egyptská domestikována, ovšem tyto domácí husice se do dnešních dnů nezachovaly. Žije prakticky na celém území Afriky, a to ve velkých hejnech. V období rozmnožování tvoří páry.

„Husice snáší 5 – 12 vajec, na kterých sedí 28 – 30 dnů,“ stojí mimo jiné v profilu tohoto ptáka z čeledi kachnovití na stránkách jihlavské zoologické zahrady, kde lze husici egyptskou rovněž vidět.

Autor: