Hrad Kámen kvůli rekonstrukci a modernizaci expozic na čtyři roky uzavře

  9:12
Na hradě Kámen na Pelhřimovsku se ještě letos uskuteční poslední adventní prohlídky. A pak se dominanta obce na čtyři roky návštěvníkům uzavře. Důvodem je připravovaná rekonstrukce. Ta bude zahrnovat stavební úpravy fasád a interiérů i obnovu hradních expozic. A to včetně jedinečné sbírky historických motocyklů.

V roce 2007 získal hrad Kámen zcela novou fasádu. Oprava včetně nového barevného řešení začala v roce 2006, kdy byla opravena severní a západní strana. V příštím roce by měla začít další velká rekonstrukce, která památku na čtyři roky uzavře. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po znovuotevření by se návštěvníci mohli dostat do prostor, které byly veřejnosti dosud skryté, a také si užijí prohlídku vystavených motocyklů takřka všemi smysly.

„Máme již stavební povolení a čekáme už jenom na přidělení dotace. Rádi bychom projekt na začátku příštího roku vysoutěžili a následně realizovali,“ sdělil hejtman Vítězslav Schrek.

Podle hejtmanství, které je vlastníkem památky, činí předpokládané náklady této investice 106 milionů korun. Dotace by mohla být ve výši až 68 milionů. Práce by měly být hotové v roce 2026.

Rekonstrukce se bude dělat za úplné uzavírky hradu. „Snažili jsme se najít cestu, jak by mohl být hrad alespoň částečně přístupný, ale bohužel z hlediska bezpečnosti to nejde. Přístupná však bude po celou dobu nově rekonstruovaná kaple Panny Marie Bolestné, kde se budou nabízet prohlídky i kulturní akce,“ poznamenal Ondřej Hájek, historik a ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad spravuje.

Poslední větší rekonstrukce hradu Kámen skončila podle něj v roce 1974. „Od té doby se nedělala žádná generální oprava ani údržba rozvodných sítí,“ řekl Hájek.

Fasáda má za sebou teprve 15 let

Třeba v roce 2007 získal hrad zcela novou fasádu. Oprava včetně nového barevného řešení začala v roce 2006, kdy byla opravena severní a západní strana. Opravy pokračovaly v roce 2007 obnovou fasády na jižní a východní straně hradu. Součástí oprav byla i výměna špaletových oken. Celkové náklady na opravu fasády tenkrát dosáhly necelých 2,5 milionu.

Nyní bude součástí prací obnova fasády znovu. „Budeme se chtít barevností vrátit do období baroka. V šedesátých letech byly učiněny nálezy původní barevnosti fasády právě z tohoto období. Nebyly však zapracovány do výsledného pojetí. Máme je ale docela dobře zaznamenané a vyfocené. Jediná vada je, že snímky jsou černobílé a známe jenom slovní popis barevnosti. Budeme se tak nejprve snažit najít zbytky původní fasády,“ vysvětlil ředitel muzea.

Nové barevné pojetí fasády by se však podle Hájka nemělo výrazně lišit od toho současného. „Bude to spíš otázka odstínů červené. Hlavní část omítky bude v odstínu žluté,“ dodal.

Motorky si lidé prohlédnou ze všech stran

Expozici motocyklů bude po znovuotevření nově věnováno mnohem více prostoru než dosud. Bude to celé severní a východní křídlo hradu.

Další krajské projekty pro muzea a galerie

Hejtmanství podalo žádost o dotaci ještě na další dva projekty. Jedním je vytvoření nástavby Muzea Vysočiny Jihlava, kde by mělo vzniknout odborné pracoviště archeologů, laboratoř a také vzdělávací centrum pro veřejnost.

Další se týká kompletní rekonstrukce hospodářských budov Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Ta sídlí na místním zámku. Podle hejtmana jsou tyto hospodářské budovy, které mají sloužit jako depozitáře, v havarijním stavu.

„Exponáty budou nainstalované tak, aby si je mohl návštěvník lépe prohlédnout z více úhlů. Budou vidět z nadhledu, z boku, a dokonce i zespodu. Expozice bude členěna v tematických blocích. Část bude věnována například motocyklovému sportu, další raritám. S Národním technickým muzeem jsme také domluveni, že nám vždy na jeden rok zapůjčí nějaký unikátní exponát, který se pak zase vymění za jiný,“ popsal záměr Ondřej Hájek.

Jedna z místností bude také zařízena jako kinosál, kde budou promítána videa zachycující historické stroje za jízdy, včetně zvukových efektů. „Naším cílem je přiblížit návštěvníkům zvuky jednotlivých strojů při nastartování i jízdě,“ dodal.

Návštěvníci však nepřijdou ani o prohlídku hradních interiérů. Ty budou zachovány v jižním křídle. Obnovena by měla být například pozdně renesanční výmalba v rytířském sále. Zpřístupněny budou také místnosti, které byly od sedmdesátých let minulého století veřejnosti skryté.

„V čelní stěně na hlavním schodišti plánujeme obnovit rozetové okno, ve kterém byla vitráž ve tvaru zjednodušeného slunce. Z druhé strany bude toto okno součástí vitríny sportovních pohárů a toto okno bude tvořit jakousi stylizovanou svatozář,“ popsal vizuální efekty Hájek.

Muzeum myslí i na dětské návštěvníky. Pro ně budou určené dvě herny na nádvoří. Jedna se zaměří na historii hradu, kde si děti budou moci z pěnových kostek postavit svůj hrad. V druhé herně si zase pomocí velkoformátového puzzle na stěnách sestaví dva motocykly.