Nejlepší hráče pétanque prověřilo zrádné zámecké hřiště se skrytými kameny

  15:58
Celkem devětapadesát soutěžních trojic se zúčastnilo mistrovství České republiky v původně francouzském společenském sportu pétanque. „Areál je pěkný a klidný, hřiště jsou těžká, ale dobrá, super,“ pochvaloval si u kněžického zámku Jan Michálek, jeden z favorizovaných účastníků a člen loňského vítězného týmu.

Pétanque může hrát prakticky každý - děti, veteráni i invalidé. K jeho zvládnutí na úroveň nejlepších je však třeba dlouholetých zkušeností především v umění „číst“ terén. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Povrch pétanquových hřišť je klíčovým faktorem, jehož správné „čtení“ může špičkovému hráči velmi napomoci k vítězství.

„Terén je zrádný, hřiště vypadají měkce, že by mohla být jednoduchá na umisťování koulí, ale jsou tam skryté velké kameny, takže je těžké umístit kouli správně. Náhoda může hrát roli, ale nejlepší hráči umí házet tak dobře a s takovými rotacemi, že ty rotace koulí umí náhodu velice zmenšit,“ popsal Michálek.

Na Jihlavsku hraje pétanque asi 35 registrovaných hráčů. „Hodně přebíráme zkušenosti od jiných hráčů na turnajích. Baví mě potkávat se s těmi nejlepšími, zkoušet přesnost. Jsou to také společensko-kulturní akce,“ popsal svůj vztah k pétanque jeden pořadatelů, čtyřiatřicetiletý František Krupica z Jihlavy.

V Kněžicích po jedenáctihodinovém klání zvítězila trojice Tomáš Michálek z Brna, Vojtěch Lukáš z Jablonce a Petr Vavrovič mladší z Lipníka.

Pétanque se může hrát takřka na libovolném udusaném povrchu vyjma trávy. Soutěžící hází kovové koule co nejblíže k menší barevné kuličce, zvané cochonnet.

Autor: