První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

  8:28
Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově Brodě může přejít do zkušebního provozu. Co nevidět otevře první zařízení svého druhu na Vysočině, první pacienty pak přijme na podzim. Vybudování hospice přišlo na 76 milionů korun.

„Kraj dokončuje práce na jediném kamenném zařízení tohoto druhu v regionu, které se nachází v těsném sousedství havlíčkobrodské nemocnice,“ uvedla mluvčí hejtmanství Marie Beňová.

Kromě samotné budovy dostává finální podobu také okolní zahrada, která bude sloužit klientům a jejich blízkým.

„Během června by měl být na místě veškerý nábytek a další vybavení, aby se mohli zaměstnanci co nejdříve začít seznamovat s provozem,“ informoval krajský radní Karel Janoušek.

První klienty by pak zařízení mohlo přijmout letos na podzim. Maximální kapacita je osmnáct lůžek pro dospělé a dva pokoje pro děti. Hospic poskytne zázemí také rodinám a blízkým klientů. Provozovat jej bude spolek Mezi stromy.

Hospic bude sloužit k péči o těžce a nevyléčitelně nemocné. Kamenné zařízení poskytující podobné služby zatím v regionu chybí. V objektu bude kromě pokojů se samostatnými vchody do zahrady také kaple. „Celou budovu pokryje zelená střecha,“ přiblížil radní Karel Janoušek.

Stavbu za 76 milionů korun financuje Kraj Vysočina a ministerstvo zdravotnictví.

Autor: