iDNES.cz

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

  16:40
Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo pietní místo. Je plné svíček. Nosí je přátelé a známí páru. Improvizované vzpomínkové prostranství vzniklo krátce poté, co úmrtí pohřešovaných horolezců v národním parku Écrins ve čtvrtek potvrdily francouzské úřady.

Francouzští záchranáři našli oba horolezce bez známek života v třicet metrů hluboké trhlině v severní stěně hory Barre des Écrins v nadmořské výšce asi 3 900 metrů.

Pětačtyřicetiletý Marek P. byl učitelem angličtiny právě na střední zdravotnické škole, jeho o dva roky starší partnerka Pavla M. pracovala jako fyzioterapeutka v novoměstské nemocnici.

Kolegové vzpomínají hlavně na energii, jíž tragicky zesnulá žena oplývala. „Pavča byla snad nejenergičtější fyzioterapeut široko daleko. Málokdo jejímu tempu stačil, byla to taková ‚tryskomyš‘,“ usmáli se při vzpomínce na ni.

V klidu prý dokázala sedět jen při nezbytné administrativě u počítače. „Do práce jezdila ze Žďáru na kole snad za každého počasí, někdy se těch deset kilometrů i proběhla. Pohyb byl prostě jejím životem,“ dodávají kolegové z rehabilitačního oddělení.

Zůstaly po nich dvě dcery

Marek P. byl zase ve velké oblibě na žďárské „zdravce“. „Jeho každodenní úsměv a optimismus nás dokázal pozitivně naladit. Čtrnáct let byl skvělým, spolehlivým a oblíbeným učitelem anglického jazyka. Žádný úkol pro něj nebyl problém. Do všeho se pouštěl s úžasnou vervou a stoprocentně připravený,“ popisují pedagogové svého kolegu.

Sportovně založený pár se dlouhé roky účastnil Žďárské ligy mistrů. Tuto soutěž sportovní všestrannosti oba dva celkem desetkrát v celkovém hodnocení vyhráli.

Nejsmutnější je, že zahynuvší rodiče po sobě zanechali dvě malé dcery, které s nimi na dovolenou do Francie necestovaly.

Obě organizace - škola i nemocnice - se rozhodly rodinu podpořit. Informace o sbírce lze nalézt na jejich webových stránkách, výtěžek bude plně převeden pozůstalým.

Autor:
zpět na článek