Horácké divadlo chystá premiéru mezinárodního tanečního projektu o swingu

  15:52
Horácké divadlo v Jihlavě připravuje na 29. dubna další online premiéru. Tentokrát se jedná o mezinárodní projekt se slovenským divadlem Pôtoň, který přes dva roky připravoval česko-slovenský tvůrčí tým. V něm je jihlavské divadlo zastoupeno tanečníky a choreografy Tomem Rychetským a Denisou Musilovou.

Inscenace stojí na fragmentech dvou autentických příběhů z druhé světové války. Impulzem ke zpracování tohoto tématu byla pro tvůrce kniha Swingaři a potápky v protektorátní noci historika Petra Koury. Na snímku je Denisa Musilová. | foto: Katarína Caková

Mezinárodní projekt Swing Heil! obrací podle spoluautora libreta Michala Ditteho pozornost na subkulturu vyznavačů jazzu a swingu, která stála v období druhé světové války v opozici vůči nacistickému režimu.

„Zdvihnout pravici a namísto obligátního pozdravu zakřičet ‚Swing Heil!‘ znamenalo přihlásit se ke skupině odpůrců, provokovat vrstevníky v uniformách Hitlerjugend a zaujmout ke společenské situaci jasný postoj,“ uvedl Ditte.

Impulzem ke zpracování tohoto tématu byla pro tvůrce kniha Swingaři a potápky v protektorátní noci historika Petra Koury, který podrobně mapoval českou městskou mládež inklinující k angloamerické kultuře. Autor v knize zkoumal vztah nacismu k jazzové hudbě a dokumentoval pronásledování jazzových hudebníků či swingových fanoušků.

Inscenace stojí na fragmentech dvou autentických příběhů z druhé světové války.

„Prvním je příběh tanečnice, choreografky a výtvarnice, která byla deportovaná do koncentračního tábora Ravensbrück za svůj tanec v baletní inscenaci Pohádka o tanci. Nositelkou druhého příběhu je žena z městečka Pulkau v Dolním Rakousku, které sťali hlavu kvůli tomu, že povolila vyznavačům swingu a jazzu, aby se scházeli v jejím bytě,“ uvedla režisérka Iveta Ditte Jurčová.

I když téma vypráví o jazzu a swingu, diváci se při sledování představení neocitnou na swingové party. Podle režisérky je nová inscenace fúzí různých druhů divadla.

V hlavních rolích se představí Denisa Musilová, Ela Lehotská, Tom Rychetský a Filip Jekkel. Vstupenky na online premiéru si mohou lidé zamluvit prostřednictvím webu Horáckého divadla.