Horácké divadlo přiblíží život katolického myslitele Floriana

  10:28
Horácké divadlo v Jihlavě čeká další premiéra. Tentokrát bude uvedena původní autorská inscenace předního českého dramatika a režiséra Martina Františáka, kterou napsal přímo pro jeviště Horáckého divadla.

Alexandra Palatínusová jako Marie Krmíčková a Sára Venclovská coby Veronika s Jakubem Škrdlou, jenž hraje Josefa Floriana. | foto: Igor Stančík

„Hra s názvem Poklekni před duší je věnována osobnosti staroříšského rodáka, katolického myslitele, nakladatele a překladatele Josefa Floriana,“ uvedla tisková mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Text vznikl u příležitosti 80. výročí Florianova úmrtí. Inscenace navazuje na předchozí hry, kterými divadlo připomíná významné kulturní osobnosti spojené s Vysočinou.

Hluboce věřící Josef Florian (1873 až 1941) byl vystudovaný středoškolský pedagog. Pod vlivem radikální filozofie francouzského myslitele Léona Bloye opustil pedagogickou dráhu, založil ve Staré Říši nakladatelství Dobré dílo, oženil se a svých dvanáct dětí neposílal do školy, ale vzdělával je podle svých metod doma sám.

Díky Florianově nakladatelství se do Čech dostaly překlady soudobých světových literátů, básníků a filozofů. Vydal na čtyři sta titulů od vědecké literatury, teologické filozofie až po beletrii či poezii. Mimo jiné zde v prvním vydání vyšla Kafkova povídka Proměna.

Soustředil kolem sebe také množství předních českých autorů a výtvarníků. „Oněch šedesát osm let naplnil životem překypujícím inspirací, kontroverzemi, mohutným odkazem, jako i dětmi,“ poznamenal dramaturg Jaroslav Čermák.

Pohled do Florianovy duše

Františákův text se podle Čermáka klikatí okolo osudů Josefa Floriana a zástupu osobností věhlasných i všedních, jež ho obklopovaly. „Ve hře tak povstávají postavy Suzanne Renaud a Bohuslava Reynka, Léona Bloye, Otokara Březiny, Jakuba Demla, Vladimíra Holana, Františka Halase a Jana Čepa. Františákův text ale také nahlíží do širých dimenzí Florianovy duše,“ uvedl Jaroslav Čermák.

V hlavní roli Josefa Floriana se publiku představí herec Jakub Škrdla. Francouzského myslitele Léona Bloye ztvární František Mitáš, postava Otokara Březiny patří Stanislavu Gerstnerovi a například Jakuba Demla ztvární Ondřej Šípek.

Vizuální stránka je dílem scénografů Jaroslava Čermáka a Hynka Petrželky. Autorem hudby je Ivan Acher.