Děj si o moderní adaptaci doslova říká, myslí si režisér divadelní Paní Bovaryové

  11:58
Hned dvě divadelní adaptace vrcholných děl světové literatury krátce po sobě přivádí na scénu Horácké divadlo v Jihlavě. Po Oblomovovi, který měl premiéru minulý týden, následuje tuto sobotu další klasický titul. Tentokrát jde o dramatizaci slavného románu Gustava Flauberta, Paní Bovaryová. Autorem divadelní adaptace, scény a také režisérem je hostující Šimon Caban.

Horácké divadlo uvede vlastní adaptaci slavného románu Paní Bovaryová. Představení má premiéru v sobotu. | foto: Igor Stančík

Paní Bovaryová je podle dramaturgyně Barbory Jandové příběhem ženy, která vychována románovou červenou knihovnou sní o romantické lásce, štěstí, naplněném a vzrušujícím manželství. Její sny a očekávání však narážejí na realitu všedního dne.

„Naprosto souzním s myšlenkou, kterou jsem četla ve čtenářských recenzích. Je totiž obdivuhodné, jak román z 19. století může být tak současný. Dneska je trend vykreslovat jen silné ženské hrdinky, které se ničeho nebojí, vše vyřeší a nenechají se nikým a ničím ovlivnit, ale myslím, že takových paní Bovaryových (ať už mezi ženami, nebo muži) mezi námi žije stále až až,“ cituje Jandová.

Postava Emmy Bovaryové se stala představitelkou konkrétního životního postoje, takzvaným ‚bovarysmem‘ což znamená útěk od skutečnosti k iluzím.

„Nehrajeme Paní Bovaryovou v dobových kostýmech a reáliích 19. století, ale v ryze současné adaptaci Šimona Cabana. Ten beze zbytku ctí románovou předlohu, kterou situuje do současnosti, přičemž rozehrává celou řadu témat, aktuálních napříč staletími,“ upozornila Jandová.

Podle Šimona Cabana si román Paní Bovaryová o autorské a současné pojetí doslova říká – vzhledem k dnešní době nabídek, půjček, hypoték, zásilkoven, klikání do košíků, platebních karet, úvěrů a exekucí.

„Jakkoli dílo Gustava Flauberta bylo napsáno 1857 a vyrovnává se s romantismem, i naše doba, naše představy a očekávání od života, jsou také dost romantické a leckdy s realitou nemají nic společného,“ řekl Caban.

Do titulní role obsadil hostující Kamilu Zetelovou. V dalších rolích diváci uvidí Zdeňka Stejskala, Nikolase Ference, Františka Mitáše, Jakuba Škrdlu, Františka Maňáka, Petra Soumara, Terezu Gerstner Otavovou a Stanislavu Hajdukovou. Kostýmy navrhla Magdalena Teleky, autorem hudby je David Solař.

Premiéra představení je v sobotu 24. února od 19 hodin na velké scéně Horáckého divadla v Jihlavě.