iDNES.cz

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

  8:08
Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v Jihlavě. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem pět uchazečů. Jejich nabídky se pohybují v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Vedení města bude nyní řešit, co s projektem udělá.

Na hokejová utkání by nová jihlavská aréna měla pojmout 5 600 fanoušků, na kulturní akce až 8 tisíc diváků. Přestavět ji bude možné pro libovolný sport, koncerty či výstavy. | foto: Magistrát města Jihlavy

Po několika dnech utajování zveřejnilo vedení magistrátu nabídky v úterý večer. Stalo se tak poté, co se s nimi seznámili zastupitelé. Firmami nabízené částky za stavbu multifunkční arény jsou výrazně vyšší, než město původně počítalo.

Předpokládaný rozpočet se pohyboval ve výši kolem 1,3 miliardy. Tomu odpovídalo i plánované financování. Jihlavští zastupitelé schválili na stavbu arény úvěr do výše 600 milionů korun, Kraj Vysočina slíbil dát půl miliardy a od Národní sportovní agentury město očekává dotaci 300 milionů korun.

Protože jsou nabízené ceny vyšší než částka, se kterou město původně počítalo, budou zastupitelé rozhodovat o dalším postupu. Primátorka Karolína Koubová (Fórum) jmenuje komisi sestavenou z odborníků, ze zástupců hejtmanství a politických klubů. Komise zhodnotí cenové nabídky a doporučí tu nejvhodnější k rozhodnutí zastupitelstva. První jednání komise je svoláno na středu příští týden.

„Nedá se už nyní automaticky předpokládat, že nejlevnější nabídka bude vybrána komisí jako nejvhodnější. V hodnocení totiž není hlavním kritériem se stoprocentní váhou pouze cena, ale jsou tam i další důležité parametry,“ uvedl radní David Beke (ODS).

Zastupitelé se budou financováním arény zabývat 23. srpna, ale zásadní rozhodnutí nejspíš ještě nepadne. „Zřejmě začnou probírat varianty, jak řešit navýšení ceny. Za sebe chci ujistit veřejnost, že je stále naší prioritou novou multifunkční halu postavit, protože bude mít obrovský význam pro celý region,“ řekl Beke.

Podle něj se bude prověřovat několik cest, jak situaci řešit. Může jít o zapojení soukromého sektoru, rozdělení stavby do etap či připravit variantu stavby malého stadionu. Ze hry ale není ani myšlenka na opravu stávajícího stařičkého stadionu.

zpět na článek