Součástí sbírky jsou například výtisky v hebrejštině, hindštině, čínštině, japonštině, vietnamštině, korejštině, arabštině či perštině...
Ještě ráno, těsně před odjezdem do Pelhřimova k zapsání svého počinu, doručila pošta panu Pazourkovi balík z Izraele, který však rozbalil až v Muzeu rekordů. Uvnitř bylo šest vydání Guinnessovy knihy rekordů v hebrejštině. Posledních šest kousků, které sběrateli ještě chyběly. I ty dnes komisaři započítali.
„Super, sbírka je kompletní,“ zářil sběratel. „O to větší radost při rozbalování člověk má,“ dodal.
Sbírat nejrůznější vydání Guinnessových knih rekordů začal před jednadvaceti lety. Úplně první výtisky si ovšem pořídil už v roce 2000 při svém tehdejším pobytu v USA. Konkrétně v Mississippi narazil v jednom obchodním domě na nejnovější vydání zmiňované publikace.
Rozhodl bleší trh
„Součástí nákupu tehdy byla i možnost pořídit k ní další tři extra výtisky v černém, modrém a červeném provedení. Tak jsem je koupil a odvezl je do Evropy. A asi za tři roky jsem v malé irské obci Clara navštívil bleší trh, kde u jednoho stánku stála malá holčička a před ní na pultě ležela jediná knížka. Byla to Guinnessova kniha rekordů z roku 1992,“ zavzpomínal Pazourek na dobu, kdy ho sběratelská vášeň pohltila v plné síle.
Holčička mu tehdy prodala britskou verzi knihy s parádně vyvedenou barevnou titulní stranou. „Ptal jsem se jí, kolik za knihu chce. A když řekla, že dvě eura, knihu jsem okamžitě koupil. Tím to všechno začalo,“ dodal s úsměvem.
Rekordman získal v mezidobí o Guinnessově knize rekordů dokonalý přehled. O třetí nejvydávanější knize světa (po Bibli a Koránu) tak například ví, že mu aktuálně chybí pouhých třicet „guinnessovek“ ze všech, které kdy na této planetě vyšly. Jde o světový unikát.
„Do budoucna by byl Václav Pazourek rád, kdyby jeho světově naprosto ojedinělá kolekce zůstala v České republice a mohla být vystavována,“ zmínil Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov, který byl při dnešním slavnostním zaznamenání sbírky do České knihy rekordů.