iDNES.cz

Vodní kaple v nejmenší jihlavské uličce připomíná kapky deště či motýly

  8:44
Pohled potápěče z hlubiny na vodní hladinu, padající kapky deště za letního dne nebo tisíce motýlů ve vzduchu. To vše může evokovat nová instalace ve veřejném prostoru v Galerii Non Strop. Nachází se v nejmenší jihlavské uličce – Malé Lazebnické. Jejími autory je umělecká skupina nazvaná 2. nástupiště 2. kolej.

Jihlava, 18.7.2021, galerie Non strop, výstava, umění, modrý baldachýn, Foto: MAFRA - Tomáš Blažek, Tomas Blazek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Instalace, která zde bude umístěna do konce září, se jmenuje Vodní kaple a má poukázat na klimatické změny. Jak autoři uvedli, vznikla v reakci na problémy vody v naší krajině, kdy extrémně suché roky 2017 až 2019 vytvořily vodní deficit v povrchových i hlubokých půdních vrstvách. A jako následek přišla například i kůrovcová kalamita.

Expozici tvoří čtyři tisíce látkových čtverců napuštěných škrobem, které tvoří tvar kupole a chodby. Když začne pršet, škrob se začne vodou odplavovat a původní tvar navždy zmizí. Zůstanou jen zplihlé hadříky na drátkách.

„Výstava ale bude pokračovat v krajině okolo Jihlavy. Tam nastane přesný opak. Čím více zplihne látka v uličce, tím více ožije příroda okolo města,“ přiblížili autoři výstavy Miroslav Janošík a Tomáš Hájek ze sdružení výtvarníků 2. nástupiště 2. kolej.

Přilít vodu může každý

Součástí instalace je také středová nádoba, která má sloužit jako přivolávač deště. Každý návštěvník do ní může přilít trochu pitné vody. Okolo středu jsou čtyři vodní obrazce, které zastupují čtyři světové strany, ze kterých může přijít déšť.

„Jen jsme začali na Vodní kapli pracovat, začaly chladné a deštivé roky. Hlavně že systém funguje,“ pousmáli se autoři.

Skupina 2. nástupiště 2. kolej je volným sdružením výtvarníků. Založena byla Tomášem Hájkem, Miroslavem Janošíkem a Bárou Honysovou. Zabývá se širokým spektrem uměleckých technik, jako je řezba, tvorba objektů, tisk, kresba nebo fotografie.

zpět na článek