Kraj pod vrchem Melechov je domovem Kukyho i snímku Na samotě u lesa

  9:24
S Melechovem, nejvyšším vrchem Havlíčkobrodska, jsou spojené dva oblíbené české filmy: Na samotě u lesa a Kuky se vrací. Letos uplynulo 44 let od premiéry oblíbené komedie a deset let od premiéry snímku Jana Svěráka. Kuky se natáčel v lese u vesnice Kouty pod rybníkem Homole. Kvůli kůrovci však už les neexistuje.

Scény ve filmu Kuky se vrací z roku 2010 spojené s potokem a deštěm vznikly na západním svahu Melechova u obce Kouty. Na snímku je režisér Jan Svěrák. | foto: Falcon

U vzniku Kukyho tehdy asistovali několik dní hasiči ze vsi Kožlí, jimž pak filmaři poděkovali v titulcích filmu.

Kvůli kůrovci a vichřicím už je ale dnes potok odkrytý, vysoké stromy nad ním zmizely. Dnes už by tudy Kuky s Hergotem nemohli projíždět ve stínu kmenů a větví. Pokácené stromy z této oblasti odvážely nákladní vozy i tento týden.

„Tehdy tu byl tmavý les s potokem. Dnes je to tady vykácené a rostou zde nové stromky,“ ukazuje starosta Kožlí Václav Husák. Byl tehdy jedním z hasičů, kteří štábu Jana Svěráka několik dní pomáhali.

„Nepijte stojatou vodu, pijte vodu z proudu,“ nabízel v těchto místech u hráze prodejce s hlasem herce Miroslava Táborského. A starosta Václav Husák dodává, že od Koutů pocházejí i části filmu o Kukym s deštěm včetně povodně. Tu pomáhali hasiči udělat tak, že vodu zadrželi v potoce pomocí desek a pak je naráz zvedli.

Na chalupu k Melechovu jezdili Svěrákovi často

Pro režiséra Jana Svěráka je kraj kolem Melechova známý. Už jako kluk tam totiž jezdil s maminkou, sestrou a tátou Zdeňkem Svěrákem – na chalupu, kde pak trávili volné chvíle s jejím starším majitelem. Tyto pobyty pak Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka přiměly k napsání scénáře filmu Na samotě u lesa. A malý Jan Svěrák se sestrou tam rádi trávili čas v lese u potoka.

Dvojice Smoljak a Svěrák chtěla v sedmdesátých letech točit oblíbenou komedii pod Melechovem, kde to dobře znali. Odpočívali tam na chalupách vzdálených několik stovek metrů od sebe. Ale kameraman snímku Jaromír Šofr, třebíčský rodák, prosadil jinou samotu A tak se nakonec točilo v chalupě na Sedlčansku.

Něco konkrétního kromě děje se ale přece jen z chalupy pod Melechovem ve filmu objevilo. A to motor cirkulárky, na níž děda v podání Josefa Kemra řezal dřevo za vydatné pomoci Zdeňka Svěráka. Ten takto pomáhal chladit vodou muzejní pohon i ve skutečnosti pod Melechovem.

A Josefa Kemra vozil z hotelu na natáčení svojí bílou škodovkou, která mu patřila a jezdil v ní i před kamerou v tomto filmu. Možná v ní dojížděl i na chalupu pod Melechov.

Skutečného staříka vystihl Kemr naprosto přesně

Starostu Dolního Města Pavla Chláda těší, že tak oblíbený český film má kořeny na skutečné samotě u lesa v krásné přírodě pod Melechovem. Na chalupáře Svěrákovy si tam ještě někteří místní pamatují. „Je to jakoby konec světa,“ popisuje starosta Pavel Chlád.

A tehdejší obyvatel domu, jenž byl předobrazem dědy Komárka v podání Josefa Kemra, opravdu podle místních poslouchal rádio, jak je vidět ve filmu. Jen si ve skutečnosti podle místních ladil Svobodnou Evropu.

Tvůrci Josefu Kemrovi nabízeli, aby se seznámil se skutečným obyvatelem domu. K tomu sice nedošlo, ale herec ho přesto vystihl naprosto přesně.

Zdeněk Svěrák s kolegy až žasli, když si lehl pod strom a dal si šlofíka úplně stejně, jako obyvatel skutečné samoty u lesa.

Na chalupě pod Melechovem také při dešti uslyšel Jan Svěrák jako kluk slavné konstatování „Chčije a chčije“, které se pak dostalo do scénáře, na filmová plátna i televizní obrazovky.

S Melechovem, nejvyšším vrcholem celého Havlíčkobrodska, se pojí dva oblíbené filmy - Na samotě u lesa a Kuky se vrací.

S Melechovem, nejvyšším vrcholem celého Havlíčkobrodska, se pojí dva oblíbené filmy - Na samotě u lesa a Kuky se vrací.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: