Návštěvníky letos čeká opravdu bohatý program s účastí předních českých i zahraničních umělců. Navíc tentokrát se přehlídka po dvou letech uskuteční bez roušek, bez rozestupů a dalších vnějších omezení, která byla poslední dva roky nutná kvůli opatřením proti epidemii covidu-19.
Festival letos odstartuje 17. května v Jihlavě. „Pokoušíme se přiblížit festival, jeho koncerty i umělce a celkové festivalové dění co nejširšímu okruhu posluchačů. Začínáme pochodem dechové hudby pod vedením Jana Noska přes celé centrum města až k parku Gustava Mahlera,“ přiblížil zahájení festivalu ředitel přehlídky Jiří Štilec.
K prvnímu festivalovému dni bude patřit i večerní videomapping s mahlerovskou tematikou, který nechal připravit magistrát. Působivá podívaná se rozehraje přibližně od půl desáté večer na dvou budovách v horní části Masarykova náměstí.
„Tento videomapping byl vytvořen speciálně k uplynulým mahlerovským výročím v roce 2020 a 2021. Kvůli covidu-19 jsme ho ale nemohli uvést,“ řekla jihlavská radní Sylvie Čermáková.
Diváci budou mít možnost díky videomappingu objevit mahlerovský svět. „Snažili jsme se osobnost Gustava Mahlera zbavit veškerých nálepek a představit ho komplexně tak, aby se video stalo klíčem, který odemyká obrovský mahlerovský svět. Vše bude postavené na jeho hudbě, kterou vizuálně doprovodí jihlavské, hudební i mahlerovské motivy,“ nastínila radní.
Zazní díla, která Mahler uváděl a dirigoval
Velkým lákadlem pak bude zahajovací koncert 18. května. Do Jihlavy přijede Český národní symfonický orchestr - čerstvý nositel nejprestižnějšího světového ocenění americké Grammy.
V podání tohoto hudebního tělesa zazní dvě předehry Bedřicha Smetany. „Jsou to díla, jež Gustav Mahler jako dirigent uváděl a dirigoval. Měl velmi vřelý vztah k tvorbě Bedřicha Smetany. Další dvě ukázky budou z tvůrčí dílny Alexandra Zemlinského, který byl učitelem Mahlerovy manželky Almy a jehož opery Mahler rovněž dirigoval,“ vysvětlil Štilec.
Na zahajovacím koncertě nebude ani letos chybět tvorba Gustava Mahlera. „Ve skvělé interpretaci barytonisty Jiřího Rajniše mladšího uslyšíme výběr písní ze sbírky Chlapcův kouzelný roh. To vše pod taktovkou rakouského dirigenta Vinzenze Praxmarera,“ nastínil ředitel festivalu program zahajovacího koncertu.
Mše bude věnovaná bojovníku proti nemocem
Také letos se posluchači v rámci festivalu dočkají jedné obnovené světové premiéry. Pro letošní rok pořadatelé vybrali ve spolupráci s muzikologem Allanem Badleyem z Nového Zélandu, který je jedním z největších znalců hudby druhé poloviny osmnáctého století, obnovenou premiéru Mše sv. Aloise. V padesátých letech osmnáctého století ji napsal Leopold Hoffmann.
„Už od loňského roku ji připravuje Český chlapecký sbor Boni pueri a premiéra zazní v Kostele sv. Petra a Pavla v Nové Říši, kde se narodili bratři Pavel a Antonín Vraničtí,“ upřesnil Jiří Štilec.
Výběr tohoto díla je symbolický. Alois Gonzaga (1568 - 1591) se stal po kanonizaci patronem mládeže a bojovníkem proti nemocem. Zemřel jako velmi mladý při pomoci nemocným v době moru v Římě.
„Právě proto jsme Mši, která je mu věnována, vybrali. Jako takové symbolické poděkování všem, kteří se v uplynulých letech s touto nemocí potýkali a statečně proti ní bojovali. Ale ta mše má i úžasnou hudební hodnotu a sílu, myslím, že to bude jedna z velkých událostí festivalu,“ zdůraznil ředitel festivalu Štilec.
Krále trubky bude streamovat vídeňský kanál
Zvláště pro jihlavské publikum může být zajímavý hudebně literární pořad badatele Zdeňka Geista, v němž odhalí, jakou spojitost měla rodina Ludwiga van Beethovena s Jihlavou.
K vrcholným okamžikům festivalu bude patřit i vystoupení trumpetisty Gábora Boldoczkého, kterému se přezdívá „Maďarský král trubky“. Posluchačům předvede novou verzi Koncertu pro trubku a smyčce Sylvie Bodorové.
„V tomto případě budeme celý koncert natáčet. Vzhledem k atraktivitě tohoto vystoupení o to požádala vídeňská společnost ViennaArtNetwork Streaming,“ poznamenal ředitel festivalu a zároveň jeho dramaturg Jiří Štilec.
Širokým zastoupením zahraničních umělců si festival plní dluh z předchozích dvou let, kdy kvůli epidemii nemohli hosté z ciziny na jihlavskou přehlídku přicestovat. Posluchači se tak mohou těšit například také na barokní soubor z Helsinek nebo na černohorského kytaristu Miloše Karadagliće či na tradiční hosty z partnerského festivalu v Rakousku - orchestr Allegro vivo.
Program festivalu Mahler Jihlava 202217. května
18. května
25.května
29. května
30. května
1. června
3. června
13. června
17. června
22. června
30. června
|