iDNES.cz

Festival dokumentů je v půli, úvodní snímky o Čaputové i Rusech čekají reprízy

  13:24
Osmadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) Ji.hlava 2024 je v polovině. Potrvá ještě šest dnů. Jeho hlavními motivy jsou válka, život s chudobou i myšlení Rusů. Přehlídka nabízí desítky premiér. Jednou z nich bude film Tomáše Hlaváčka Dům bez východu. Jeho námětem je důstojné bydlení pro rodiny v nouzi.

Podzimní pohodu si v Jihlavě užívají stovky návštěvníků festivalu dokumentů. K uvolněné atmosféře přispívá i výzdoba města, kulturního domu i slunečné počasí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Časosběrný dokument zachycuje boj obyvatel nájemních bytů v brněnské „Kuncovce“, kteří požadovali podle autora snímku teplou vodu, elektřinu a férové jednání.

„Tvrdě jsem narazil na propast mezi teoretickým rozuměním a reálným prožitkem extrémní chudoby a nerovnosti. Pozoroval jsem prostor, kde obhajoba vlastních práv, natožpak lidské důstojnosti, je natolik drahá a nebezpečná, že její domáhání se rovná existenčnímu ohrožení sebe a rodiny,“ sdělil režisér.

Film bude mít premiéru ve čtvrtek 31. října. V pátek 1. listopadu ve 14 hodin se k tématu uskuteční debata v hudebním stanu.

V úterý byla na programu premiéra česko-slovenského filmu Evy Križkové Vtáčnik o výrazné proměně místa na okraji Bratislavy.

Další sledovaný film má premiéru dnes. „Slovensko-česko-polský snímek Fakír Romana Ďuriše bude vyprávět příběh křehkého mladého člověka na okraji společnosti, který je odhodlaný změnit svůj osud k lepšímu,“ přiblížila Zuzana Kopáčová z mediálního oddělení festivalu.

Od umělecké bezvýznamnosti po úspěch

Cestu fotografky Marie Tomanové k jejímu prosazení se v USA sledoval v úterý premiérovaný snímek Svět mezi námi režisérky Marie Dvořákové. Byl zařazen i do sekce První světla, jež představuje výrazné debuty.

„Ve filmu jsem se snažila zachytit ten dramatický zvrat od téměř umělecké bezvýznamnosti k prvnímu velkému úspěchu, který však stále ještě nemusí být definitivní. Náš dokument přináší svědectví o okamžicích, které formují dráhu mladých umělců se všemi nejistotami a překážkami,“ vyjádřila se režisérka.

Dnes se dočká premiéry i snímek Echt - Film o malíři Janu Mertovi, který o současném českém výtvarníkovi natočil jeho syn Tomáš Merta.

„Většina filmů se na festivalu dočká několika repríz - to je i jeden z důvodů, proč je doba trvání festivalu prodloužená na deset dní,“ připomněla Kopáčová.

Prezidentka může mít hodnotu katarze

Film Prezidentka, úvodní snímek festivalu, zachycující Zuzanu Čaputovou během jejího prezidentského mandátu a vypovídající jak o jejím prezidentování, tak o Slovensku té doby, proto budou moci diváci vidět ještě 31. října a potom 1. a 2. listopadu. Poté bude v české i slovenské distribuci.

„Věřím, že příběh, který film vypráví, může mít hodnotu katarze pro mnoho lidí, kteří jsou frustrováni dramatickou proměnou politické kultury a váhají, zda má slušnost v životě smysl,“ říká režisér filmu Marek Šulík.

Podobně se bude promítat ještě 1. a 2. listopadu i film Štěstí a dobro všem Filipa Remundy. Protagonistou filmu je Vitalij, dříve jaderný fyzik, dnes námezdní dělník na hranici chudoby, který natáčí ne zcela úspěšné blogy a současně je extrémním otužilcem.

Vitalij žije v Novosibirsku a otužuje se na počest ruského prezidenta Putina. Během osmi let filmového časosběru se Vitalijovo myšlení proměnilo, ale jeho typická svéráznost zůstala.

V rámci Inspiračního fóra bude přednášet mikrobioložka Monika Cahová o mikrobiomu, o válce bude mluvit Ruwaida Kamal Amer, novinářka a filmařka z Gazy.

zpět na článek