Mistrovství světa v biatlonu se vrátilo po 11 letech, začali ho akrobaté a Ewa Farna

  20:28
Po jedenácti letech se do Nového Města na Moravě vrátilo mistrovství světa v biatlonu. Úvodní závod jedenáctidenního soutěžního programu, který bude smíšená štafeta, se sice ve Vysočina Areně pojede až ve středu, slavnostní zahájení na Vratislavově náměstí se však odehrálo už v úterý večer.

Po jedenácti letech se do Nového Města na Moravě vrátilo mistrovství světa v biatlonu. Slavnostní zahájení na Vratislavově náměstí se odehrálo už v úterý večer. (6. února 2024) | foto: Luboš Vácha

Světový šampionát po hejtmanovi Kraje Vysočina Vítězslavu Schrekovi a starostovi Nového Města na Moravě Michalu Šmardovi oficiálně zahájil prezident Mezinárodní biatlonové unie IBU, Švéd Olle Dahlin. „Celá biatlonová rodina je ráda, že je zpět,“ připomněl Dahlin, že historicky první světový šampionát v české republice se v Novém Městě na Moravě úspěšně uskutečnil v únoru 2013.

Ke slovu se dostal také viceprezident Mezinárodní biatlonové unie (IBU), prezident Českého svazu biatlonu a šéf organizačního výboru mistrovství světa v Novém Městě na Moravě Jiří Hamza.

„Nejprve bych chtěl poděkovat celému týmu, který vše organizuje. Já jsem až na konci, ten který všem nadává a nikdo ho nemá rád,“ uvedl s nadsázkou viceprezident IBU, který za podporu poděkoval také Národní sportovní agentuře, vládě, kraji a městu.

V Novém Městě začíná biatlonové mistrovství světa. Ze silnic budou parkoviště

Poté vyslovil svá přání. „Doufám, že na mistrovství zlomíme špatné výsledky, které jsme v této sezoně měli,“ uznal sebekriticky. „Snad se smiluje počasí a bude lépe, než nám předpovědi říkají. Sportovcům chci popřát vše dobré, ať vyhrají ti nejlepší. Ale až jsou mezi nimi i Češi,“ připomněl Hamza medailový sen domácí reprezentace.

Po úvodním slavnostním ceremoniálu diváci shlédli akrobatickou show Biathlon in the Sky, kterou připravila Letní Letná ve spolupráci s Losers Cirque Company a AirGym Art Company. Ta připomněla, že pomyslnými prvními biatlonisty byli na začátku 20. století myslivci.

Při dechberoucím vystoupení, při kterém nechyběla chůze po laně z radnice na věž kostela sv. Kunhuty ani skoky na trampolínách či akrobacie na autojeřábu, zároveň děti ze SK Nového Města na Moravě na podium přinesli vlajky všech 35 účastnických zemí letošního 54. ročníku světového šampionátu.

Po akrobatech zaplněné náměstí rozparádila svým hodinovým koncertem nejpopulárnější česká zpěvačka současnosti, absolutní vítězka Českého slavíka pro rok 2023, Ewa Farna.

2. března 2023