Žďár zhasne světla. Části města se ponoří do tmy, ale ušetří se statisíce

  8:36
Kroky k omezení spotřeby zdražující se elektrické energie už podnikají ve Žďáře nad Sázavou. Úsporná opatření se dotknou mimo jiné i veřejného osvětlení. V ulicích se bude méně svítit, někde dokonce budou světla vypnuta úplně. Změny budou podle radnice zaváděny postupně.

Tento pohled bude brzy minulostí. Po většinu času bude zhasnuta Zelená hora, schody ke kostelu i hřbitov, stejně tak cesta kolem Konventského rybníka. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„Chceme vypínat svítidla v lokalitách, které vytipoval náš komunální odbor se správcem veřejného osvětlení na základě místopisných znalostí. Půjde například o ulice Lipová, Žitná, Na Prutech, Haškova nebo na Klafaru. Dojde tam, samozřejmě s ohledem na zachování bezpečnosti, k vypnutí svítidel ob jedno,“ přiblížil žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák.

Těmito zásahy by radnice měla ročně ušetřit kolem 450 tisíc korun. „Zastřešujícím principem ale je, aby existovala vždy alespoň jedna bezpečná cesta domů, do každé čtvrti,“ doplnil starosta Žďáru Martin Mrkos.

Úsporná opatření se chystají i kolem poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Nedávno vedení města informovalo, že k nasvícení památky UNESCO bude v budoucnu docházet jen při zvláštních příležitostech.

Další změny se však týkají i okolí chrámu. „Vypnuto bude osvětlení schodiště vedoucího na Zelenou horu, částečně také světla na tamním hřbitově,“ uvedl Hedvičák.

Zářit nebudou ani lampy při silnici podél Konventského rybníka ke hřbitovu - svítit mají jen k poslednímu rodinnému domu u hráze. Do tmy se zahalí rovněž komunikace vedoucí od ulice Sychrova ke kostelu.

Poslední oblast, jíž se dotknou úsporná opatření, je cyklistická stezka podél Sázavy. Konkrétně půjde o úsek od kulturního domu až po odbočku k bočnímu vstupu na fotbalový stadion, kde bude za tmy v provozu opět pouze každá druhá lampa. Díky zásahům u Zelené hory a na cyklostezce uspoří město zhruba 65 tisíc korun za rok.

Autor: