Uhynulý jeřáb popelavý poslouží osvětě, svá křídla roztáhl v domě přírody

  8:44
Pokud člověk nezná místa, kde si na jeřáby popelavé počíhat, má jen velmi málo šancí tyto vzácné a plaché ptáky spatřit. Jednoho si nyní ale lze prohlédnout velice pečlivě v Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké na Žďársku. Drobnou vadou je jen to, že pták není úplně živý, přestože tak vypadá.

Chráněný jeřáb popelavý je jedním z největších tuzemských ptáků. Úctyhodné rozpětí jeho křídel lze nyní obdivovat v expozici Domu přírody Žďárských vrchů v Krátké. | foto: Jana Hejtmánková

V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se tito vznešení ptáci vyskytovali velice zřídka. To se pomalu mění. Od roku 2006 však na tomto území odborníci již pozorují jednotlivce na tahu.

„V roce 2015 jsme pak zaznamenali i první pokusy o hnízdění. A v roce 2016 hnízdění potvrdil náš zoolog. Od té doby jeřáb popelavý hnízdí v CHKO pravidelně, a to na několika lokalitách,“ popsal za Agenturu ochrany přírody a krajiny Petr Piechula ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Zachránili zničený statek v Krátké. Nádhernou usedlost můžete navštívit

Při loňském podzimním tahu těchto kriticky ohrožených ptáků byl nalezen uhynulý jedinec na břehu rybníka. Tento exemplář se ochranáři rozhodli využít právě pro osvětu veřejnosti, neboť většina lidí na jeřáby ve volné přírodě narazí jen stěží.

„Uhynulý kus jsme nechali vypreparovat v letu, aby ještě více vynikla jeho vznešenost. To nám trošku zkomplikovalo převoz, jelikož velikost exponátu přesáhla objemové možnosti našeho autoparku,“ podotkl Piechula.

Vycpaný jeřáb i přes komplikace nakonec úspěšně doputoval do Domu přírody Žďárských vrchů v Krátké na Novoměstsku. Nyní, mimo hlavní návštěvnickou sezonu, si jej lze v expozici prohlédnout o sobotách, vždy mezi 10. a 17. hodinou.

29. května 2020

Autor: