Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

  18:58
Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru. Unikátní létající robot Eagle.One s umělou inteligencí by v budoucnu mohl hlídat třeba okolí vězeňských areálů před těmi, kteří by pomocí dronů chtěli do chráněného areálu pašovat mobily, drogy či zbraně. Své schopnosti předvedl v areálu rapotické věznice.

Právě ta by mohla být prvním komerčním klientem, kde by mohl být systém v testovacím provozu nasazen. „Jednáme o tom s Vězeňskou službou. Zájem je na obou stranách,“ uvedl Jan Orava ze společnosti BizGarden, která se na systému podílí.

Lovec umí malé komerční drony, které by se mohly používat právě i na zmíněné pašování kontrabandu, bezpečně odchytit do speciální vějířovité sítě, kterou má schovanou v kapsli ve spodní části své konstrukce. Na vývoji tohoto systému pracovali vedle soukromých subjektů také vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Pozemní složku tohoto systému tvoří síť lokalizačních jednotek složených z 3D lidarů, která monitoruje prostor na základě pulzního světelného paprsku. V momentě, kdy je zaznamenán podezřelý létající objekt, aktivuje se zásahový dron Eagle.One a dostává pokyn k zásahu.

Ze svého heliportu může odstartovat během okamžiku. Samotný Eagle.One je dron, který má osm vrtulí, váží zhruba 15 kilogramů, je schopen dosáhnout výšky několika kilometrů nad zemí a jeho maximální rychlost je 83 kilometrů v hodině.

Dron pak dokáže svůj cíl aktivně pronásledovat, spustí síť a následně do ní nepřátelský dron odchytí a odnese na bezpečné místo.

„Pokud je narušitelský dron sestřelen například brokovnicí, nebo elektromagnetickým dělem, může dojít ke katastrofě v případě, kdy dron nese výbušniny či jiné nebezpečné látky. Eagle.One ale dokáže s odchyceným cílem jemně přistát na bezpečném místě, jež třeba dopředu určí pyrotechnici,“ vysvětlil přednosti tohoto systému Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Lovec dronů dokáže s nákladem letět až 30 minut.

Chránit by mohl i celebrity

Použití tohoto systému je podle Sasky velmi široké. Sloužit může při ochraně kritické infrastruktury jako jsou jaderné elektrárny, letiště, věznice. „Dokáže se ale účastnit i ochrany důležitých osob, například prezidentů či celebrit,“ upozorňuje Saska.

Fakulta ČVUT nyní také rozpracovává možnost, při které by na odchytu dotčeného cíle spolupracovalo více létajících robotů zároveň. „Umělá inteligence by tak mohla se skupinou dronů sehrát podobnou akci, jako když smečka vlků útočí na svou kořist,“ dodal.

Eagle.One byl představen i na světové výstavě EXPO v Dubaji 2020, kde vzbudil velkou pozornost. „Objednávek je relativně velké množství. Většina přichází od soukromých osob ze zahraničí, další poptávky jsou například od letišť. Diskutuje se i použití při chránění vojenských objektů,“ poznamenal Martin Saska.