Čerstvě vysazené stromy u Žďáru poskytnou na loukách stín a úkryt pro ovce

  19:54
Na travnaté ploše poblíž přehrady Staviště ve Žďáru nad Sázavou přibylo přibližně 130 nových dřevin. V budoucnu mají nejen oživovat prostředí v okolí města, ale poskytnou rovněž stín a úkryt pro ovce, jež by se měly v budoucnu na loukách mezi Mělkovicemi a Žďárem pást. Stromy v sobotu vysadilo pět desítek dobrovolníků.

Na loukách u Žďáru se kvůli výsadbě stromů a keřů sešlo kolem 50 dobrovolníků. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„Vysazovali jsme lípy, jilmy, javory, třešně, divoké třešně a duby plus nějaké keře, přičemž duby zkoušíme letos vůbec poprvé. Snažíme se tak reagovat na změnu klimatických podmínek, tedy narůstající teplo a sucho. Některé dřeviny, které jsme běžně sázeli v minulosti, už tyto podmínky přestávají zvládat, tak to letos vyzkoušíme právě s teplomilnějšími duby. A uvidíme, jak se osvědčí,“ řekla Kateřina Marečková ze Sdružení Krajina.

Stromy a keře doplnily stávající porost na travnatých mezích na pastvině, vznikl ale také zcela nový remíz na dosud volné ploše louky.

Mezi dobrovolníky, kteří přiložili o víkendu ruku k dílu, byl i František Partyka, který dorazil na sázení se svými dvěma syny. 

„Jelikož je naše rodina ze Žďáru nad Sázavou, přišlo mi jako skvělý nápad zapojit se zrovna do takovéto akce. Můžeme se pak do míst, kde jsme si nějaké stromy sami vysadili, vypravit na procházku a podívat se, jak rostou. Navíc nás samozřejmě těší, že jsme udělali něco pro přírodu,“ nechal se slyšet Partyka.

Fotogalerie

„Zrovna včera jsme sázeli u nás na zahradě tři stromy, tak máme trénink. A fyzická práce nám nevadí,“ usmíval se mladý muž.

Dosáhnout toho, aby na konci snažení byl stromek správně zasazený v zemi, není přitom nic jednoduchého. Sazenice je v první řadě potřeba nakoupit a dopravit na místo, stejně jako dřevěné kůly, k nimž pak bude připevněna, ochranné pletivo i nářadí a vybavení potřebné k výsadbě. 

Následně se musí vykopat do země dostatečně hluboká díra, což mnohdy komplikují kořeny, kameny nebo tvrdá půda. Po zasazení je stromek opatřen ochranných pletivem a připevněn k zatlučenému kůlu. Ideální je dopřát mu také zálivku.