Řidičům v Brodě se uleví, v sobotu skončí nejvíce problémové uzavírky

  11:22
Obyvatelům i návštěvníkům Havlíčkova Brodu se konečně trochu uleví. Koncem tohoto týdne skončí uzavírky některých důležitých ulic. Doprava se opět vrátí do Dolní, Jahodovy či Strážné ulice. Jejich znovuotevření ovlivní rovněž provoz městské hromadné dopravy.

Rozkopaná Dolní ulice v centru Havlíčkova Brodu na obrázku z letošního května. Oproti původním plánům se ji podaří po rekonstrukci otevřít už 1. srpna, tedy o celý měsíc dřív. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Podařilo se ve slibovaném červencovém termínu některé komunikace uvést do takového stavu, který umožní jejich předání k užívání. Hlavně jsem rád za otevření Dolní ulice ve směru od Havlíčkova náměstí k řece,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Všechny tři ulice se mají pro dopravu otevřít 1. srpna. Takřka okamžitě by se do nich měly vrátit i vozy městské hromadné dopravy.

Kompletní rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice je investicí především Kraje Vysočina, se svým podílem se město jen přidává. Práce mají stát přibližně 55 milionů korun. Od jara je uzavřen úsek obou ulic v centru města pod náměstím. Zvláště tato uzavírka působí ve městě časté problémy.

Od soboty se částečně uleví především řidičům, kteří budou odjíždět z Havlíčkova náměstí. Ti projedou po nově opravené ulici k řece. Nebudou už muset využívat jen Horní ulici a následně celé centrum objíždět. Stane se tak o měsíc dřív, než bylo původně v plánu.

Zastávka na náměstí zůstane jako Husova

Otevření Dolní ulice umožní návrat autobusů městské hromadné dopravy na Havlíčkovo náměstí.

„Linky číslo 11 a 22 začnou ve směru jízdy na dopravní terminál obsluhovat původní zastávku Havlíčkovo náměstí. Tu však bude nutné v objížďkovém jízdním řádu hledat pod názvem Husova,“ poukázala na zvláštnost mluvčí radnice Alena Doležalová.

Pro zdánlivě matoucí situaci mají Technické služby, které MHD v Brodě provozují, vysvětlení. Dopravce totiž nechtěl zasahovat do současných objížďkových jízdních řádů. Nechá je platit až do konce listopadu. Pouze se nynější náhradní zastávka Husova vrátí na původní místo na Havlíčkově náměstí.

„V jízdních řádech tak bude i nadále uváděna zastávka Husova, ve skutečnosti se ale bude jednat o Havlíčkovo náměstí. Časy odjezdů se nikterak měnit nebudou,“ vysvětlil vedoucí MHD Lubomír Hepner.

Podle něj Technické služby o této zvláštnosti informují v radničním zpravodaji, na webových stránkách, v televizním zpravodajském pořadu radnice i na samotných zastávkách.

„Věřím, že to nepřinese žádné další zmatky. Přišlo nám to jednodušší než tisknout a distribuovat nové jízdní řády,“ podotkl.

Autobusy jedoucí z dopravního terminálu směrem na Perknov budou dál jezdit beze změny náhradní trasou Masarykovou ulicí. Havlíčkovu náměstí se tak dál budou vyhýbat.

Jahodovou ulicí už MHD jezdí, ostatní si počkají

Doprava se v sobotu vrátí i do Strážné ulice. Po jejím znovuotevření si oddychnou zejména lidé, kteří jezdí do jižní části města mezi Pleasem a Lidickou ulicí. V této lokalitě je mimo jiné několik autosalonů a autoopraven, prodejna stavebnin nebo velkosklad s nápoji. Kdo odsud odjíždí, musí najet na Lidickou ulici, což kvůli kolonám není vždy jednoduché.

Také do Strážné se vrátí MHD. Stane se tak ovšem až v pondělí. „Linka číslo 5 o víkendu nejezdí. Od pondělka už ale pojede po své obvyklé trase,“ oznámil Hepner. Tato linka obsluhuje průmyslovou zónu, zajíždí ale i k Futabě na Baštínov nebo do Mírovky.

Jahodovou ulicí, která tvoří příjezd do města od nemocnice i psychiatrické léčebny, už autobusy MHD jezdí od 20. července. V sobotu se k nim má přidat i ostatní doprava.

Všechny opravované ulice jsou jednosměrkami

Zajímavostí je, že všechny nově opravované ulice jsou anebo se stanou jednosměrkami. Jahodova ulice tvoří společně s ulicemi Nerudova, Rozkošská a Havlíčkova objezd kolem bloku domů před nemocnicí. Strážná odvádí dopravu z lokality, kam míří ulice Jihlavská nebo Nad Tratí.

Z Dolní ulice se jednosměrka teprve koncem týdne stane. Jako po okruhu budou řidiči po dokončení oprav jezdit právě po ní a po ulicích Žižkova a Na Ostrově. Vedení města si slibuje, že tato úprava zamezí kolonám v Dolní ulici, jež se tvořily při odbočení vlevo do Žižkovy.

Všem uzavírkám v Brodě však ještě neodzvonilo. Až do konce prázdnin se má pracovat na rekonstrukci kanalizace v Okrouhlické a Mlýnské ulici, které slouží jako výpadovka na Světlou nad Sázavou. A do konce listopadu budou pokračovat práce v Žižkově ulici.

„Existuje zde ale předpoklad, že během srpna by mohla být Žižkova ulice otevřena i v úseku mezi ulicemi Dolní a Na Valech. Další část s přemostěním zakrytého Cihlářského potoka však bude skutečně trvat až do podzimu,“ konstatoval místostarosta Honzárek.

Až do podzimu a do kompletního otevření Žižkovy ulice bude možné jezdit přes lávku určenou jinak výhradně pro pěší u Rica. Ta spojuje Bělohradskou a Plovárenskou ulici a umožňuje řidičům dostat se jednosměrně od Kauflandu přes Sázavu pod Žižkov.

Největší kolaps dopravy spojený s uzavírkami zažíval Brod v květnu: