Sídlišti v Ledči uleví nové parkoviště, z dalších ulic budou jednosměrky

  12:08
Nové parkoviště a zjednosměrnění několika ulic. Tyto novinky by od podzimu mohly pomoci s parkováním na auty přeplněném sídlišti Stínadla v Ledči nad Sázavou. Parkoviště v Habrecké ulici už je stavebně dokončené, o jednosměrkách se rozhodne během podzimu.

Projet některými ulicemi v Ledči nad Sázavou není kvůli zaparkovaným autům snadné. Proto radnice navrhuje změnu sedmi ulic v jednosměrky. Týkat by se to mělo i ulice 28. října. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Parkoviště na jihozápadní straně sídliště bylo postaveno během letních měsíců. Stálo necelé dva miliony, dokončeno bylo v srpnu, nabízí celkem 22 nových parkovacích míst.

„Má vjezd i sjezd z Habrecké ulice, ale je z něj možné vyjít po chodníku do ulice Marie Majerové na sídliště Stínadla,“ popsala Jana Hospodková, vedoucí oddělení majetku a investic.

Parkoviště už je sice dokončené a předané, nicméně otevřené ještě není. Dosud tomu brání ne zcela dokončený proces kolaudace.

Fotogalerie

„Zatím nemáme všechna potřebná vyjádření. Očekáváme, že je dostaneme velice brzy. Parkoviště bude moci být otevřeno doslova každým dnem,“ vysvětlil starosta Zdeněk Tůma.

Nová místa stačit nebudou, ale je to aspoň něco, chválí lidé

Obyvatelům sídliště nové parkoviště s hledáním volných parkovacích ploch notně pomůže. Zcela to ovšem situaci nevyřeší. „Míst není mnoho a obyvatelům stačit nebudou. Ale je to aspoň něco,“ konstatoval už dříve starosta Tůma.

Lidé bydlící na Stínadlech to vidí obdobně. „Bytů je tu mnoho, ale s tolika auty se při jejich výstavbě nepočítalo. Budeme tu rádi za každé nové parkovací místo,“ svěřil se řidič Miroslav, který v sobotu dopoledne parkoval před jednou z bytovek.

„Jsem rád, že se tady v Ledči daří parkování na sídlišti zlepšit. Mám příbuzné v Havlíčkově Brodě a vím, že tam s tím bojují dlouho a zatím marně,“ dodal.

Vznikem parkoviště v Habrecké ulici zlepšování podmínek pro parkování na Stínadlech s největší pravděpodobností nekončí. Za pár měsíců tu nejspíš přibudou desítky dalších míst. Umožní to zjednosměrnění několika ulic.

Anketu radnice kvůli dovoleným prodloužila až do půlky září

Už na počátku léta vedení města představilo plán na změnu v systému provozu na sídlišti. Jeho základem je převedení šesti zdejších ulic z obousměrného provozu v jednosměrný. Tím by se jednak doprava zklidnila a zbavila současného chaosu, ale také by vznikla nová stání na uvolněné polovině vozovky.

Úpravy by se konkrétně měly týkat ulic Na Sibiři, Hlaváčova, Pod Stínadly, Aloise Jiráska, Boženy Němcové a 28. října. Na opačném konci města pak radnice zvažuje v jednosměrku změnit také Melechovskou ulici.

Zda je tento krok pro obyvatele sídliště akceptovatelný, si radnice nechala ověřit v anketě. Původně měla mít uzávěrku na konci července, nakonec byl ale termín prodloužen do 14. září.

„Byly prázdniny a doba dovolených. Proto jsme se rozhodli nechat lidem více času na odpověď. Ale je pravda, že většinu reakcí máme, teď už jich moc nepřichází,“ objasnil starosta Tůma.

Většina prozatím došlých odpovědí byla souhlasných

Zdaleka největší počet odpovědí přišel hned během července. A vypadá to tak, že vedení města se s největší pravděpodobností bude jednosměrkami dál zabývat. Většina došlých odpovědí byla souhlasných.

„Sešlo se nám zatím na čtyři stovky vyplněných papírových anketních lístků. Je z nich patrné, že lidé by změnu spíše přivítali. Objevily se však i nesouhlasné názory či návrhy, ať jednosměrky zřídíme, jenže v některých případech v opačném směru,“ přiblížil během léta ledečský starosta.

V anketě už hlasoval i pan Jiří. Na sídlišti Stínadla podle svých slov bydlí už přes dvacet let. A vidí, jak aut přibývá. Proto není divu, že s jednosměrkami bez výhrad souhlasil.

„Vůbec nejsem proti. Naopak, úřad má ode mě za takové řešení pochvalu. Přibudou parkovací místa a snad zmizí problémy s průjezdností ulic. Parkuje se tu všude a protijedoucí auta se tu těžko vyhýbají. Občas tu někdo někoho škrábne nebo urazí zrcátko. I mně se to už stalo,“ pravil Jiří.

Po uzávěrce ankety vedení města odpovědi zpracuje. „Předpokládám, že stanovisko k jednosměrkám zaujmeme v průběhu října či listopadu,“ vzkázal starosta.