Řidičům se v centru Brodu vrací stání, otevřela se část parkovacího domu

  8:40
Od počátku tohoto týdne mají řidiči v Havlíčkově Brodě další možnost, kam mohou odstavit auto. Otevřela se jim horní část nového parkovacího domu u novostavby krajské knihovny. A brzy v lokalitě přibudou desítky dalších parkovacích míst. Postupně se tak nahradí stání, která knihovna zabrala.

Horní část brodského parkovacího domu se otevřela v pondělí. Řidiči v něm najdou více než čtyři desítky míst. Přibližně stejný počet jich bude v prosinci zpřístupněn ve spodním patře. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici se otevřela v pondělí. Řidiči v něm najdou více než čtyři desítky míst. Přibližně stejný počet jich bude v prosinci zpřístupněn ve spodním patře.

„Spodní zastřešené podlaží je zatím z důvodu stěhování knihovny uzavřeno. Řidičům bude k dispozici do konce letošního roku,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Dvoupodlažní parkovací dům má celkem 88 míst. Pět stání je vyhrazeno pro lidi se zdravotním postižením. V každém patře jsou dva terminály, které umožní úhradu parkovného.

V tomto ohledu bylo město k řidičům vstřícné. První dvě hodiny stání jsou zdarma, platit se začíná až od třetí hodiny.

„Za každou další hodinu je účtováno deset korun. Placená provozní doba je v pracovní dny od 7 do 17 hodin, v sobotu pak od 8 do 12 hodin,“ řekla mluvčí.

Parkoviště u řeky nabídne i dobíjecí stanici

Necelých devět desítek parkovacích míst však nebude vše. Pod budovou knihovny směrem k řece Sázavě v současné době vzniká další parkovací plocha. Ta zvýší kapacitu stání v centru města o dalších 132 míst.

„Na parkoviště povede příjezdová komunikace z asfaltobetonu a doplní ho veřejné osvětlení. Řidiči elektromobilů budou moci využít dobíjecí stanici,“ dodala Alena Doležalová.

Náklady na tuto stavbu, jež zaplatí město ze svého rozpočtu, činí zhruba 21,5 milionu korun. Parkovací plocha začne sloužit řidičům v červnu příštího roku.

Do lokality v sousedství kulturního domu Ostrov se tak vrací parkovací místa, která stavba knihovny zabrala. Ta totiž vyrostla na ploše, kterou k odstavení automobilu mohlo využít až dvě stě řidičů. Jako na jednom z minima parkovišť v centru města se zde stálo zdarma.