iDNES.cz

V břevnickém domově začali pomáhat hasiči, hlásí se i mnoho dobrovolníků

  15:04,  aktualizováno  19:46
V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu se daří plánovat služby. Personálu začali pomáhat hasiči, přidají se zdravotníci z pražské Nemocnice Na Bulovce a ozývají se další dobrovolníci. Domov se ocitl v kritické situaci poté, co se nákaza koronavirem prokázala u většiny klientů i zaměstnanců.

V pondělí odpoledne začali hasiči u domova pro seniory v Břevnici se stavbou patřičného zázemí. | foto: HZS Kraje Vysočina

Profesionální hasiči začali domovu pomáhat v úterý v sedm hodin ráno. Nastoupila první tříčlenná směna, která odslouží čtyřiadvacetihodinovou službu. Ve středu ji vystřídá další směna.

„Pečovatelky jsou tu ve službě už několikátý den v kuse, mnohé v Břevnici dokonce spí. Pro ně je to obrovská pomoc, za kterou jsme všichni strašně moc rádi,“ ocenila ředitelka domova Hana Hlaváčková.

Hasiči se podle ní nepodílí na přímé péči o klienty, ale zastávají práce, které je třeba vykonat. Například myjí nádobí, pomáhají s roznosem jídel, s dezinfekcí či úklidem i s praním prádla. „Výrazně se tím pečovatelkám uleví. Ty se mohou věnovat jen klientům,“ dodala ředitelka.

„V průběhu rána a dopoledne jsme dezinfikovali vnitřní prostory domova, odnášeli jsme špinavé prádlo a přinášeli do domova prádlo čisté. V poledne jsme personálu domova pomáhali s roznosem stravy. Naše pomoc v domově je čistě nezdravotnická. Děláme opravdu vše potřebné, abychom odlevili personálu a ten se mohl plně věnovat zdravotnickým věcem a péči o klienty“, říká k práci hasičů velitel dnešní směny Roman Popík.

V odpoledních hodinách čekala na hasiče práce obdobná. Opět dezinfikovali prostory domova a pomáhali roznášet večeře.

„Nálada v domově je s přihlédnutím k dané situaci dobrá. Personál je usměvavý a k nám i ke klientům velice laskavý. Odvádějí naprosto profesionální práci. Trošku jsme se obávali toho, jak nás klienti domova přijmou. Vše ale probíhalo perfektně. Zatím se nevyskytl žádný problém,“ podotkl Roman Popík.

Břevnický domov je od víkendu v karanténě. Testy prokázaly nákazu novým koronavirem u dvaceti z 22 klientů a u devíti zaměstnanců. Dvě klientky musely být převezeny do havlíčkobrodské nemocnice, kde pak jedna v neděli zemřela.

Kvůli onemocnění a karanténě pracovníků hrozilo, že se o klienty domova nebude mít kdo starat. Pomoci personálně zajistit služby odmítla armáda. Kraj Vysočina pak vyjednal nasazení profesionálních hasičů. Ti si už v pondělí na zahradě domova postavili zázemí. Mají tu týlový kontejner i stan na dezinfekci.

Zájem dobrovolníků ředitelku překvapil, tolik jich nečekala

Tíživá personální situace v domově se díky nim - a také dalším dobrovolníkům - daří obracet k lepšímu. „Myslím, že to nějak zvládáme,“ podotkla Hlaváčková.

Jedna dobrovolnice, která je zdravotní sestrou, už nastoupila v pondělí. Během úterka domov očekává příjezd dalších dvou zdravotníků z pražské Nemocnice na Bulovce, které pomohl zajistit Kraj Vysočina, později by je měla následovat třetí posila z téhož zařízení.

A domovu se hlásí další a další dobrovolníci, kteří jsou ochotni vstoupit do stoprocentně infekčního prostředí. „Mě osobně to velmi mile překvapilo, takový zájem jsem vůbec nečekala. Předběžně domluveni jsme zatím s dalšími šesti lidmi,“ zmínila ředitelka.

Lidé ochotní pomoci se podle ředitelky mohou hlásit i dál, nejlépe e-mailem, domov je bude postupně oslovovat. „Pomoc bude potřeba delší dobu. Když někoho nevyužijeme hned, tak třeba za týden, za 14 dní, protože se ti lidé budou muset střídat,“ vysvětlila.

Ubytovaní budou v karavanech i v bývalém domově důchodců

Jejím úkolem nyní bude vyřídit pro dobrovolníky potřebnou agendu a zajistit jim ubytování, stravu i příděl nutných ochranných pomůcek. „Domlouváme podmínky. Někdo je zdravotník, někdo ne. Někdo potřebuje ubytování, někdo ne,“ poznamenala.

Pro ubytování prvních dobrovolníků byly na zahradu domova v Břevnici přistaveny karavany. Další najdou zázemí v budově bývalého domova pro seniory U Panských v Havlíčkově Brodě. Z toho se před několika týdny klienti vystěhovali do nového zařízení v brodské nemocnici a budova je prázdná.

V domově pro seniory v Břevnici vypukla nákaza novým koronavirem:

„Je celá vyklizená, takže je nutné ji na bydlení znovu adaptovat. Musíme zprovoznit třeba přívod vody i vytápění,“ popsala Hlaváčková.

Protože je břevnický domov v karanténě, musí se tomu přizpůsobit i její pracovníci. Část z nich v domově zůstává a ani nejezdí domů. Část, což bude nejspíš i případ dobrovolníků ubytovaných U Panských, musí při odchodu z práce projít důkladnou dezinfekcí, domů mohou jen svým autem a nesmí vycházet.

Po zveřejnění situace v domově v Břevnici se navíc začala nabízet spousta dobrovolníků, kteří jsou ochotni pomoci i materiálně. „Lidé nám vozí ochranné prostředky, ale třeba i jídlo nebo ovoce a zeleninu. Za to jsme nesmírně vděčni, všem děkujeme,“ pravila Hana Hlaváčková.

zpět na článek